A=100-150 bölgesindeki R süreci çekirdeklerde Gamow-Teller geçiş özelliklerinin Pyatov yöntemiyle incelenmesi
The Study of Gamow-Teller transition properties for R process nuclei in the mass region of A=100-150 by Pyatov Method
  1. Tez No: 557049
  2. Yazar: EMRE SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, 100-122 kütle bölgesindeki küresel çift-çift Cd izotoplarında Gamow-Teller β+ ve β- geçiş şiddet dağılımları Pyatov Yöntemi ve proton-nötron kuazi parçacık yaklaşımı(pn-QRPA) kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak bu izotoplara ait GT β+ ve β- geçiş şiddet dağılımları hesaplanmıştır. Daha sonra, çiftlenme korelasyonlarının bu dağılımlar üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Son aşamada ise, 110, 114, 116Cd izotopları için elde edilen hesaplama sonuçlarımız, diğer teorik ve deneysel çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Hesaplama sonuçlarımız, 100-122Cd izotoplarının β- şiddet dağılımlarında kütle numarası arttıkça ana pikin yerleştiği enerji değerinin sağa doğru kaydığını ve B(GT)- değerlerinde ise önemli bir değişim olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ana pikin dışındaki GT 1+ durumlarının enerjileri de bu şiddet dağılımlarında sağa doğru kaymış ve bu durumların 5-15 MeV enerji aralığında yoğunlaştığı görülmüştür. 100-122Cd izotoplarının β+ şiddet dağılımlarında tek bir ana pik gözlenmiş ve kütle numarası arttıkça bu ana pikin B(GT)+ değerinin gittikçe azaldığı görülmüştür. 100-112Cd izotoplarında ana pikin ve ana pik dışındaki GT 1+ durumlarının enerji değerleri kütle numarası arttıkça sola doğru kayarak daha düşük enerjilere doğru yerleşmiştir. 112Cd izotopundan sonra, ana pikin dışında belirgin bir B(GT)+ değerine sahip iki tane pik daha elde edilmiştir. Ayrıca, ana pikin ve bu piklerin enerji değerlerinde bu izotoptan sonra sola doğru kayma başlamış ve enerji değerleri daha düşük enerjilerde gözlemlenmiştir. 100-122Cd izotoplarında, 0-25 MeV enerji aralığında GT parçalanması olduğunu söyleyebiliriz. Hesaplama sonuçlarımızın diğer teorik ve deneysel çalışmalarla karşılaştırılması sonucunda, dağılım yapısının diğer çalışmalarla benzerlik gösterdiği ve diğer çalışmalarla uyum içersinde olduğu görülmüştür. Çiftlenme korelasyonları, B(GT)- ve B(GT)+ değerlerinde dalgalanmalar meydana getirmiştir. Belirgin bir şekilde ve önemli ölçüde bu değerlerin azaldığını ve arttığını söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Gamow-Teller β+ and β- strength distributions in spherical even-even Cd isotopes in the mass region of 100-122 have been studied by using Pyatov Method and proton-neutron Quasiparticle Random Phase Approximation(pnQRPA). Under the light of this purpose, GT β+ and β- strength distributions in these isotopes have been calculated at the first stage. Then, it has been investigated wither there is an effect of the pairing corralations on these distributions or not. At the final stage, our calculation results for 110,114,116Cd isotopes have been compared with the other theoretical and experimental studies. Our results have been demonstrated that the located energy values of the main peak in β- strength distributions of 100-122 Cd isotopes is shifted to the higher values and the right side as the mass number increases, and there is no significant change in the B(GT)- and B(GT)+ values of the corresponding isotopes. Moreover, it has been seen that the energy values of the other GT 1+ states apart from the main peak in the distribution is also shifted to lower energy values, and these states is concentrated on the enenrgy interval of 5-15 MeV. In case of β+ transition strength distributions, only one main peak has been observed. Moreover, it has been seen that a decrease in B(GT)+ values of the main peak has occurred, and Energy values of the main peak and the remaining GT 1+ states in 100-112Cd isotopes have been located in lower energy values as the mass number increases. It has also been obtained two more peaks which have the pronounced B(GT)+ values in addition to main peak in 114-122Cd isotopes. In these isotopes, the energy values of the main peak and these two peaks are started to shift to left side, and they have been observed at lower energy values. We can say that there is a GT fragmentation in the energy interval of 0-25 MeV in 100-122Cd isotopes. As a result of the comparison of our calculations with the other theoretical and experimental studies, it has been seen that the structure of the strength distributions has shown a smilarity, and these distributions are in agreement with the other studies. Pairing correlations have let to some fluctations in B(GT)- and B(GT)+ values. It is not posible to say that a significant increase or decrease in B(GT) values has occured.