NH4 CI faz geçişi yakınlarında frekans kaymalarının hesaplanması
- Tez No: 75483
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
NH4CI FAZ GEÇİŞİ YAKINLARINDA FREKANS KAYMALARININ HESAPLANMASI ÖZET Bu çalışmada NH4CI kristal sistemindeki X- faz geçişi yakınlarında değişik basınçlar altında sıcaklığın bir fonksiyonu olarak kristalin ultrasonik frekansları ile hacim değişimleri arasındaki bağıntılar verilmektedir. Bu bağıntılar ultrasonik frekanslar kullanılarak NH4CI için q [1 T 0], q [1 10] ve q [100] modlan için oluşturuldu. Önce her mod için y Grüneisen parametresinin değeri belirlendi. Ardından her bir mod için tek bir y Grüneisen parametresini kullanarak faz geçiş bölgesi boyunca ultrasonik frekanslar belirlendi. Bu analizlerde NBUCPün birinci, üçlü kritik ve ikinci faz geçiş bölgelerindeki ultrasonik frekanslar ve boy-değişim verileri için literatürdeki veriler kullanıldı. Sonuçlar gösteriyor ki birinci geçiş bölgesinde q [1 T 0] ve üçlü geçiş bölgesinde q [110] modları için literatürdeki gözlemlenen frekanslar ile hesaplanan frekanslar arasında oldukça iyi bir uyum bulunmaktadır. İkinci faz geçiş bölgesinde q [100] modu için hesapladığımız frekanslar gözlemlerdeki gibi kritik bir davranış sergilemektedir. IX
Özet (Çeviri)
NH4CI for zero pressure. For this calculation the pressure dependent term A(P) was first determined by using the observed values of Vi=388 kHz and V/Vi at T=260 K. This temperature was chosen to get a constant value of A(P=0)=0. We then fitted our calculated frequencies to those observed [5], which gave us Ap as a function of AT at and below T% for P=0. As the order-disorder contribution to the ultrasonic frequencies of the q[l 1 0] mode of NH4CI, the values of Ap are given in Table 2.2. Our calculated and those observed frequencies [5] for the q[l 1 0] ultrasonic mode of NH4CI are given at various temperatures for P=0 in Fig. 2. 1. We calculated the frequencies using the observed ultrasonic frequencies for the q[l 10] mode [5] for the tricritical phase region (P=1.5 kbar) of NH4CI. For this phase region the frequencies were calculated within the temperature interval of 260 K