Dtmos tekniği kullanarak düşük güçlü ve gerilimlilojik kapı tasarımı
Low power and voltage logic gate designby using dtmos technique
  1. Tez No: 557065
  2. Yazar: RECEP EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN, DOÇ. DR. SEZAİ ALPER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Taşınabilir cihazların çok kullanılamadığı ve yaygınlaşmadığı yıllarda, sabit cihazların düşük güç ve düşük gerilim ile çalışmasından ziyade daha çok yüksek performanslı olması isteniyordu. Bununla birlikte, son yıllarda cep telefonu, dizüstü bilgisayar, dijital saat, tablet, vb. taşınabilir cihazların yaygınlaşması ve bu taşınabilir cihazların temel olarak; daha küçük olması, daha yüksek verileri işlemesi, daha düşük güç tüketmesi ve daha düşük gerilimler ile çalışması isteği giderek artmıştır. Bu durumda ise geleneksel elektronik mantık kapıları ve geleneksel yöntemler yetersiz kalmaya başlamış ve yeni yöntemlerin geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; ilk olarak lojik kapılara ve lojik kapı ailelerine genel bir bakış yapılmış ve lojik kapı tasarımında önemli olan parametreler tanıtılmıştır. Ardından düşük güçlü ve gerilimli uygulamalar için en etkili yöntemlerden biri olan DTMOS tekniği incelenmiş ve bu teknik düşük güçlü ve gerilimli lojik kapı tasarımında uygulanarak MOS transistörlü lojik kapı devrelerinin geleneksel olarak ve önerilen DTMOS tekniği ile çalışması karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise yeni bir ÖZEL-VEYA lojik kapı devresi tasarlanmış ve bu yeni tasarımın bir Tam Toplayıcı ile uygulaması yapılmıştır. Teorik simülasyon sonuçları TSMC 0,13µm teknolojisi kullanan PSPICE programında onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the years when portable devices were not widely used and widespread, stationary devices were meant to be more high-performance than low-power and low-voltage. However, in recent years; mobile phone, laptop, digital clock, tablet, and so on the widespread use of portable devices and the basis of these portable devices; the desire to be smaller, process higher data, consume less power, and operate with lower voltages. In this case, traditional electronic logic gates and traditional methods became inadequate and the development of new methods became inevitable. In this master thesis; first, an overview of logic gates and logic gates families and the important parameters in logic gate design are introduced. Then, DTMOS technique which is one of the most effective methods for low power and voltage applications is examined and this technique is applied in low power and voltage logic gate design and the operation of MOS transistor logic gate circuits with traditional and proposed DTMOS technique is compared. In the last section, a new EXCLUSIVE-OR logic gate circuit is designed and implemented with a Full Adder. Theoretical simulation results are approved on PSPICE program using TSMC 0,13µm technology.