Serebral ven trombozu: Etyoloji̇, kli̇ni̇k bulgular ve prognoz
Cerebral vein thrombosis: Etiology, clinicalfeatures and prognosis
- Tez No: 557074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SERHAT TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Serebral ven trombozu (SVT) klinik semptom ve bulguların çeşitliliği nedeniyle zor bir tanıdır. Papil ödemin eşlik ettiği baş ağrısından, fokal defisit, nöbetler ve komaya kadar geniş bir klinik yelpazeye sahiptir. Tanı, tedavi ve prognozunun retrospektif olarak incelenmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2005-2012 yılları arasında nöroloji bölümünde serebral ven trombozu tanısı ile yatırılarak takip edilen 71 hastanın epidemiyolojik özellikleri, geliş şikayetleri, risk faktörleri, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları, tedavisi ve prognozu retrospektif olarak tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 45'i (%63.4) kadın, 26 erkek (%36.4) 71 hasta dahil edildi. En yaygın semptom (%87.3) baş ağrısı ve tespit edilen en sık bulgu papil ödemiydi (%67.6). Hastalarda tespit edilebilen en önemli risk faktörleri oral kontraseptif kullanımı, postpartum dönem, enfeksiyon ve Behçet hastalığı idi. En sık etkilenen sinüs, transvers sinüstü. Otuz dokuz hastada (%54.9) birden fazla sinüs tutulumu ve bunların 15'inde de (%19.7) parankimal lezyon mevcuttu. Altmış üç hasta (%88.7) warfarin ile 7 hasta düşük molekül ağırlıklı heparin (%9.9) ile tedavi edildi. Kırk altı hastanın (%64.8) takiplerinde tamamen düzeldiği gözlendi. Mortalite oranı %2.8'di. Sonuç: Hastalarda artmış kafa içi basıncına ait bulgular daha yaygındı. Antikoagülan tedavinin hastalığın kötüye gidişini önlemede güvenli ve etkin bir yöntem olacağı gözlendi. Bu çalışma serebral ven trombozu hastalarında risk faktörlerini, semptomları, prognozu ve epilepsi açısından prediktör faktörleri tanımlamaya yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cerebral venous sinus thrombosis is a challenging condition because of its variability of clinical symptoms and signs. The spectrum of clinical presentations ranges from headache with papilledema to focal deficit, seizures and coma. The aim of the study is to examine diagnosis, treatment and prognosis retrospectively. Material and method: In a retrospective study, clinical pictures, risk factors, treatment and prognosis were assessed in 71 patients with cerebral venous thrombosis admitted in the neurology division during the period of 2005 to 2012. Results: From 71 patients, 45 (63.4%) of the patients were female and 26 were male (36.4%). Headache, the most common symptom reported in (87.3%) of the case and forty-eight patients had papilledema (67.6%). The main risk factors identified were use of birth control pills, infection, postpartum period and Behçet disease. The veins more affected were the transverse sinus (74.6%). In 39 (54.9%) patients, more than one sinus was obstructed, in 15 (19.7%) of those parenchymal lesions was present. Sixty-three patients (88.7%) received warfarine and 7 (9.9%) received low molecular weight heparin. Forty-six patients (64.8%) eventually ended with no pathological finding. Mortality rate was 2.8% (2 patients). Conclusion: We observed that as a presenting sign increased intracranial pressure was more common. Treatment with oral anticoagulant was shown as safe and efficient to prevent worsening of the disease. This study can help defining risk factors, symptoms, prognosis and predicting risk factors of seizure in patients with cerebral venous thrombosis.