Spina bifida hastalığı olan çocuklarda yaşam kalitesi
Quality of life in children with spina bifida disease
- Tez No: 557078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Spina bifida‟lı çocuklar, birçok motor, duyusal, bilişsel ve metabolik kusurla karşı karşıyadır. Bu hastalarda günlük hayatı sınırlayan başlıca klinik problemler nörolojik sekelin şiddetine göre ortaya çıkan kas-iskelet sistemindeki fonksiyonel yetersizlikler ile mesane ve bağırsak fonksiyonlarındaki patolojilerdir. Bu çalışmada, mesane kontrolünün sıklıkla bozulduğu spina bifida‟lı‟hastalarda uygulanan temiz aralıklı kateterizasyon işleminin bu hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniğinde izlenen Spina Bifida tanılı hastalar tarandı. Tarama sonucu saptanan 152 hastadan 6-18 yaş arası, okuma yazma bilen, anketteki soruları anlayıp cevaplayabilecek yeterlilikte olan, çalışmaya katılmayı kabul eden Spina Bifida tanısı almış 98 hasta çalışma grubu olarak seçildi ve genel ve hastalığa özgü hayat kalitesi anketi uygulanarak sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 6-18 yaş arası olan 46 kız ve 52 erkek olmak üzere toplam 98 Spina Bifida tanılı hasta katılmıştır. Bunlardan 13‟ü (%13,27) 6-
Özet (Çeviri)
Background: Children with spina bifida face many motor, sensory, cognitive and metabolic defects. The main clinical problems that limit daily life in these patients are functional deficiencies in the musculoskeletal system and pathologies in the bladder and bowel functions depending on the severity of neurological deficit. The aim of this study was to investigate the effect of clean intermittent catheterization in patients with spina bifida who had frequent disruption of bladder control on the quality of life of these patients. Method: Spina Bifida patients who were followed up in Pediatric Nephrology Policlinic of Göztepe Training and Research Hospital of Istanbul Medeniyet University were screened. 98 of the 152 patients who were diagnosed as Spina Bifida, who were literate, who could understand and answer the questions and who accepted to participate in the study were selected as the study group and general and disease-specific quality of life questionnaires were applied. Result: A total of 98 Spina Bifida patients (46 females and 52 males) aged 6-18 years participated in the study. Of these, 13 (13.27%) were between the ages of 6-