Kalp-damar sistemi hastalığı nedeniyle kumadin kullanan olgularda CYP2C9 ve VKORC1 gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of CYP2C9 and VORC1 gene polymorphism in patients using coumadin due to cardiovascular system disease
  1. Tez No: 557079
  2. Yazar: NAZLI ÜLKER HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalp-damar sistemi hastalıklarından korunmada ve bu hastalıkların tedavisinde kumadin yaygın olarak kullanılan bir antikoagülandır. Kanama komplikasyonlarının önlenmesinde kumadin dozunun ayarlanması önem taşımaktadır. Kalp-damar sistemi hastalıklarında kullanılan kumadin için uygun doz aralığının belirlenmesinde INR (international normalized ratio) ölçümlerinden yararlanılmaktadır. INR değerinin terapötik doz aralığının dışında olmasının çeşitli komplikasyonlara neden olduğu bilinmektedir. Kumadin dozu ayarlanmasında çeşitli bireysel faktörlerin etkili olduğu bilinmekle beraber yapılan çeşitli araştırmalarla da CYP2C9 ve VKORC1 gen polimorfizmlerinin kumadin dozu ayarlanmasında etkili olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada kalp-damar sistemi hastalıkları nedeniyle kumadin kullanan olgularda CYP2C9 ve VKORC1 gen polimorfizmlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın araştırma grubunu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran kalp-damar sistemi hastalığı nedeniyle kumadin kullanan 19 birey (13 kadın, 6 erkek) ve kumadin kullanmayan 19 birey (13 kadın, 6 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada 38 bireyden alınan örnekler ile PCR yöntemi esas alınarak CYP2C9*2, CYP2C9*3 ve VKORC1 gen polimorfizmleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coumadin is a widely used anticoagulant for the prevention and treatment of cardiovascular system diseases. It is important to determine the dose of coumadin to prevent bleeding complications. INR (international normalized ratio) measurements are used to determine the appropriate dose range in cardiovascular system diseases. It is known that because the INR is outside the therapeutic dose range, thromboembolic events and bleeding complications occur. Although various individual factors are known to be effective in coumadin dose adjustment, various studies have put forward that CYP2C9 and VKORC1 gene polymorphisms are also effective in coumadin dose adjustment. The aim of this study is to investigate CYP2C9 and VKORC1 gene polymorphisms in coumadin patients due to the cardiovascular system diseases. For this purpose, the study group consist of 19 individuals (13 females, 6 males) using coumadin for cardiovascular system disease and 19 individuals (13 females, 6 males) non using coumadin who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Medicine. In this study, CYP2C9*2, CYP2C9*3 and VKORC1 gene polymorphisms were determined by using PCR method and samples taken from 38 individuals.