Meziotemporal bölgeye nöronavigasyon eşliğinde robotik cerrahi yaklaşım: Anatomik çalışma
Robotic surgical approach to the mesiotemporal region with neuronavigation guidance: Anatomical study
- Tez No: 557080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TUĞCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABUZER GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Robotik cerrahi sistemler, dünya çapında çeşitli branşlarda geniş kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada amacımız; en yaygın robotik cerrahi sistem olan daVinci Xi robotik cerrahi sisteminin, posterior infratentoryal supraserebellar yolla meziotemporal bölgeye yaklaşımda avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyarak beyin ve sinir cerrahisine entegrasyonda çözüm önerilerini tartışmaktır. Yöntem: Çalışmamız Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü İleri Düzey Simülasyon ve Endoskopik Cerrahi Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi (CASE) ve Anatomi Laboratuvarında gerçekleştirildi. Anatomi Laboratuvarı bünyesinde bulunan 4 adet formalin ile fikse edilmiş, arteryal yapılarına kırmızı, venöz yapılarına mavi renkli silikon boya enjekte edilmiş kadaverik spesmenler kullanıldı. Diseksiyonlar mikroskobik ve robotik olarak iki aşamada gerçekleştirildi. Tüm aşamalar 3 boyutlu fotoğraflama tekniği kullanılarak fotoğraflandı. Bulgular: Çalışmamızın extradural aşamasında kas diseksiyonu mikroskop yardımıyla adım adım gerçekleştirildi. İntradural aşamasında ise mikroskop ve robot yardımlı olarak yapıldı. Bu sayede rutin pratik kullanımda kullanılan mikroskop ve robot yaklaşımı karşılaştırmalı olarak değerlendirilebildi. Avantaj ve dezavantajları tartışıldı. Literatürde ilk defa posteriordan meziotemporal loba robotik sistemlerle ulaşılabilindiği ortaya konuldu. Ayrıca çalışma boyunca robotik sistemlerin eksiklikleri detaylı incelendi ve tasarım aşamasındaki yenilikler öneri niteliğinde sunuldu. Sonuç: Çalışmamızda literatürde ilk kez meziotemporal bölgeye robotik cerrahi sistemlerle yaklaşımda önemli anahtar noktalar, avantaj ve dezavantajlar ortaya konuldu. Çalışma esnasında tasarladığımız aletler, belirlediğimiz çözüm önerilerimiz ve yapılacak AR-GE çalışmalarıyla robotik cerrahi sistemlerin, beyin ve sinir cerrahisi pratiğinde önemli yer edineceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Robotic surgical systems are widely used in various branches around the world. In this study; The most common robotic surgical system is daVinci Xi robotic surgical system. We used this system for posterior infratentorial supraserebellar approach to the mesiotemporal area, by revealing the advantages and disadvantages to discuss the solution proposals. Method: Our study was carried out at Acibadem Mehmet Ali Aydinlar University Kerem Aydinlar Campus Advanced Simulation and Endoscopic Surgery Training and Research Center (CASE) and Anatomy Laboratory. Four formalin-fixed cadaver specimens with red silicone dye were injected into the arterial structures and blue silicon dye were injected into the venous structures have been used. Dissections were performed in two stages as microscopic and robotic. All stages were photographed using 3D photography technique. Results: In the extradural stage of our study, muscle dissection was performed step by step with the help of microscope. At the intradural stage, microscopy and robotic systems were both used. Thus, the microscopic approach used in routine practical and robotic approach could be evaluated comparatively. Advantages and disadvantages were discussed for both techniques. Mesiotemporal lobe could be accessed from posterior for the first time by robotic systems in the literature. In addition, the deficiencies of robotic systems were examined in detail and the innovations in the design stage were presented as suggestions. Conclusion: In our study, advantages and disadvantages of the approach to the mesiotemporal area with robotic surgical systems were revealed for the first time in the literature. It is thought that robotic surgical systems will gain an important place at neurosurgery practice with the instruments we designed during the study, our solution suggestions and with future R&D studies.