Value of supplier flexibility and extension opportunity for perishable items in an EOQ environment
Ekonomik sipariş miktarı ortamında raf ömürlü malzemeler için tedarikçi esnekliğinin ve başlangıç raf ömrü bilgisinin değeri
- Tez No: 557086
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL SERDAR BAKAL, DOÇ. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Raf ömürlü malzemelerin envanter yönetimi zorlu bir problemdir. Bu çalışmada, rassal raf ömrü, rassal olmayan sabit talep, sonsuz ufuk ve sürekli kontrol özelliğine sahip envanter modeli düşünülmüştür. Tedarikçiden gelen malzemelerin ilk raf ömrü rassal bir değişkendir. Malzemeler ilk raf ömrü bitiş tarihine ulaştığında, sonucun rassal olduğu bir kalite kontrol testi uygulanır. Bu testin sonucuna göre, talebi karşılamak için malzemeleri ek bir süre boyunca daha kullanmak mümkün olabilir. Ayrıca, malzemelerin alıcı firmaya ulaştığı anda geri gönderilme fırsatının ve sipariş kararından önce malzemenin raf ömrü bilgisini öğrenme olanağının düşünülmesiyle modellenen tedarikçi esnekliklerini de incelemekteyiz. Amaç, raf ömrü uzatma testi fırsatının değerini, geri gönderme fırsatının değerini ve raf ömrü bilgisinin değerini araştırmak için Yenileme Teorisi'ni kullanarak birim zaman başına toplam maliyeti en aza indirmektir. Bu nedenle, çeşitli kurgular oluşturulmuş ve bunlar sayısal analiz yapılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing items with shelf life is a challenging task in inventory planning. In this study, we consider an infinite horizon, continuous review inventory model with deterministic stationary demand where the shelf life of the items is uncertain. The initial shelf life of the incoming items from the supplier is a discrete random variable. When the age of the items reaches the initial shelf life, a quality control test for which the outcome is random is applied. According to the result of this test, it is possible to use the items to satisfy demand for an additional time period. Moreover, we also study the supplier flexibilities which are modeled by including a return opportunity at the arrival of the items and the initial shelf life information received before the ordering decision. The aim is to minimize the total expected cost per unit time by using Renewal Theory in order to investigate value of extension test opportunity, value of return opportunity and value of shelf life information. Therefore, several settings are constructed and they are compared by conducting a numerical study.