Avrupa Birliği Müktesebatı'nın üstlenilmesine ilişkin Türkiye ulusal programı çerçevesinde Türk Hukuku'nda radyoaktif maddelerin demiryoluyla taşınmasından doğan taşıyıcı sorumlulukları
Liabilities of the railway radioactive material carrier in Turkish law within the scope of the national programme for the adoption of the acquis communautaire
  1. Tez No: 557115
  2. Yazar: ESRA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
T.C.'nin AB adaylığı, 10-11 Aralık 1999 tarihli Helsinki Zirvesi'nde resmen kabul edilmiş olup aynı tarihte, Avrupa Konseyi'nce Mart 2001'de onaylanan T.C. Katılım Ortaklığı Belgesi'nin hazırlanmasına karar verilmiştir. Bu Belge'deki önceliklerin hayata geçirilmesine yönelik ise 19 Mart 2001'de“Avrupa Birliği Müktesebatı'nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı (Türkiye Ulusal Programı)”oluşturulmuştur. Türkiye Ulusal Programı kapsamında yürürlük kazandırılan ulusal demiryolu mevzuat düzenlemelerini inceleyerek radyoaktif madde taşımacılığından doğan demiryolu taşıyıcısı sorumluluklarının neler olduğunu Avrupa Birliği Müktesebatı'yla karşılaştırmalı değerlendirerek sistematikleştirebilmek, kısaca çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu yönde Türk demiryolu reformu yönünde yürürlük kazandırılan ulusalmevzuat düzenlemelerinin genel hüküm – özel hüküm ilişkisi çerçevesinde incelenmesi ve T.C.'nin AB Müktesebatı'na mevcut uyum durumu ile Türk Hukuku'nun AB Müktesebatı'na uyumu hakkında hüküm ve sonuçların anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Konusu çerçevesinde çalışma, üç (3) ana bölümde ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey Accession Partnership Document decided to be prepared, after The Republic of Turkey's nomination to EU had been accepted officially at the Helsinki Summit held on 10-11 December 1999. To actualize requirements to be a member of EU in this document, Turkey National programme was released with regard to assumed Union Acquis on 19th March 2001. According to this study national railway legislation regulations which were came into force within the scope of National Programme of Turkey, have been examined to systematize undertaken responsibilities to transport radioactive substance compared with Union Acquis. In this direction national legislative arrangements putting into force in accordance with Turkish railway reform have been examined within the frame of relations between blanket clause and special provision. Furthermore, this study aims to understand provision and consequences about compatibility of Turkish Republic & Turkish Law to Union Acquis in current situation. The study consists of 3 main sections within the frame of its subject.