Ege denizi makrofit biyotik indeks ile su kalitesi
Assessment of the water quality of the Aegean sea by macrophyte biotic index
- Tez No: 557133
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ekolojik Değerlendirme İndeksi (EEI) kıyı ve geçiş sularının ekolojik durumlarının değerlendirilmesi için kullanılmaktadır. İndeks Akdeniz Coğrafik İnterkalibrasyon Grubu tarafından interkalibre olan makrofitlere (makroalg ve deniz çayırları) dayalı bir indekstir. Bu çalışmada Ekolojik Değerlendirme İndeksi kullanılarak Ege Denizi kıyılarının ekolojik durumu belirlenmiştir. Örneklemeler 2017 yılı Ağustos ayında 13 istasyonda [Saros Körfezi, Yeniköy, Ayvalık, Çandarlı, Bostanlı, Urla, Ildır Körfezi, Küçük Menderes, Didim, Güllük, Bodrum, Akyaka, Datça] gerçekleştirilmiştir. Makrofit örneklemesi üst infralittoral bölgeden 20x20cm'lik (400cm2) kuadrat ile yapılmıştır. Fizikokimyasal parametreler [pH, sıcaklık (°C), oksijen (mg/L), turbidite (mg/L), iletkenlik (μS), tuzluluk (‰), fosfat (mg/L), amonyum azotu (mg/L)] ölçülmüştür. Ekolojik Değerlendirme İndeksi'ne göre makrofit örnekleri iki ekolojik durum grubuna (ESG I ve ESG II) ayrılmıştır. ESG I ve ESG II mutlak bolluğu, makrofit örneklerinin ortalama yüzde örtü değeri ve EEI değerleri hesaplanmıştır. Ekolojik Değerlendirme İndeksi değerleri Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi'nin belirttiği 0 ile 1 arasındaki ekolojik kalite oranına dönüştürülmüştür. Her bir çalışma alanı beş ekolojik durum içinde sınıflandırılmıştır. Çalışma sonucunda on istasyon [Saros Körfezi (1 EEIeko), Yeniköy (0.74 EEIeko), Ayvalık (0.98 EEIeko), Çandarlı (0.77 EEIeko), Urla (0.81 EEIeko), Ildır Körfezi (0.76 EEIeko), Didim (0.86 EEIeko), Bodrum (0.84 EEIeko), Datça (0.97 EEIeko), Güllük (0.72 EEIeko)]“Çok İyi”, iki istasyon [Küçük Menderes (0.57 EEIeko), ve Akyaka (0.58 EEIeko)]“İyi”ve Bostanlı istasyonun [0 EEIeko]“Kötü”ekolojik durum sınıfında olduğu belirlenmiştir. Fırsatçı türlerin gelişimini etkileyen besleyici elementlerden olan fosfat ve amonyum azotu değerleri en yüksek Bostanlı istasyonunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ecological Evaluation Index (EEI) is used to assess ecological status of coastal and transitional waters. This index was intercalibrated by the Mediterrenean Geographic Intercalibration Group (MEDGIG), that is based on macrophytes (macroalgae and angiosperms). In this study, the ecological status of the Aegean coastal waters were assessed by using the Ecological Evaluation Index. Sampling was performed at 13 stations [Saros Bay, Yeniköy, Ayvalık, Çandarlı, Bostanlı, Urla, Ildır Bay, Küçük Menderes, Didim, Güllük, Bodrum, Akyaka, Datça] in August 2017. Macrophyte samples were collected from upper-infralittoral region by using a quadrat of 20x20 cm (400 cm2). The physico-chemical parameters [pH, temperature(°C), oxygen (mg/L), turbidity (mg/L), conductivity (μS), salinity (‰), phosphate (mg/L), ammonium nitrogen (mg/L)] were measured. According to EEI, macrophyte samples were divided into two ecological state groups (ESG I and ESG II). The absolute abudance of ESG I and ESG II, the average percent coverage of macrophyte samples and EEI values were calculated. The EEI values have been transformed into ecological quality ratio from 0 to 1 specified by the EU Water Frame Directive. Each of sampling areas were classified into five ecological status. As a result, the ecological status of ten stations [Saros Bay (1 EEIeqr), Yeniköy (0.74 EEIeqr), Ayvalık (0.98 EEIeqr), Çandarlı (0.77 EEIeqr), Urla (0.81 EEIeqr), Ildır Bay (0.76 EEIeqr), Didim (0.86 EEIeqr), Bodrum (0.84 EEIeqr), Datça (0.97 EEIeqr), Güllük (0.72 EEIeqr)] are“High”, the ecological status of two stations [Küçük Menderes (0.57 EEIeqr), Akyaka (0.58 EEIeqr)] are“Good”and the ecological status of Bostanlı (0 EEIeqr) is“Bad”. Phosphate and ammonium nitrogen which are nutritional elements that provide the development of opportunistic species, were found to be highest in Bostanlı station.