Resmî işitme engelliler eğitim kurumlarının işlevsel süreçlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 148795
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HOŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Marmara Bölgesinde yer alan işitme engellilere yönelik İşitme Engelliler İlköğretim Okulları ve işitme Engelliler Çok Programlı Meslek Liselerinin bazı kurumsal özelikleri ile bu kurumlarda çalışan yönetici ve eğiticilerin bireysel özelliklerinin belirlenmesidir. Okul yönetiminin süreçleri; öğrenci işleri, personel işleri, eğitim- öğretim işleri ve okul işletmesi gibi süreçlerdir. Bu süreçlerin işitme engelliler okullarına uyarlanarak bu kurumlarda çalışan yönetici ve eğiticilerin bu kurumlarda uygulanma düzeyini belirlemek ve işlevsel süreçlere yönelik görüşlerinin demografik özellikleri ile ilişkilerinin olup olmadığım araştırmaktır. Araştırmanın evreni Marmara Bölgesinde yer alan işitme engellilere yönelik okullarda çalışan yönetici ve eğiticilerdir. Bu bölgede bulunan 1 1 İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ile 3 Çok Programlı İşitme Engelliler Meslek Lisesinin tamamı örneklem grubu olarak kabul edilmiştir. Marmara bölgesinde İstanbul, Kocaeli, Bursa, Edime ve Çanakkale' de bulunan işitme engellilere yönelik okullarda çalışan 24 yönetici ve 1 78 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından 18 anket maddesi ile iki ölçek geliştirilmiştir. Yönetim özelliklerinin işlevsel süreçleriyle ilgili bu okullarda çalışan yönetici ve eğiticilerin görüşlerini ölçmeye yönelik Yönetimin İşlevsel Süreçler Görüş Ölçeği (İSGÖ) adı verilen 3 skalalı likert tipi bir ölçektir. Öğrenci işleri, personel işleri, eğitim- öğretim işleri ve okul işletmesinden oluşan 4 alt bölümü olan 85 maddeli bir ölçektir. Diğeri ise işitme engellilere yönelik kurumların yönetim özelliklerinin işlevsel süreçleriyle ilgili bu okullarda çalışan yönetici ve eğitmenlerin çalıştıkları okullarla ilgili mevcut durumu ölçmeye yönelik İşlevsel Süreçler Durum Ölçeği (İSDÖ) adı verilen 5 skalalı likert tipi bir ölçektir. Öğrenci işleri, personel işleri, eğitim- öğretim işleri ve okul işletmesinden oluşan 4 alt bölümü olan 85 maddeli bir ölçektir. Geliştirilen ölçeklerin, geçerlik ve güvenirlik çalışması için önce farklı bir gruba uygulanmıştır. Uygulama sonunda ölçeklerin toplam ve alt ölçeklerine ilişkin iç tutarlılıkkatsayıları belirlenmiştir. Bunun için Spearman Brown, Cronbach Alfa ve Guttman teknikleri kullanılmıştır. Madde analiz teknikleri için item remainder, Item Total ve madde ayırtedicilik endeksleri kullanılmıştır. Verilerin analizi için frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X), standart sapma (ss), pearson çarpım momentler korelasyon katsayısı (r), Skewness, Kurtosis, Kalmogrow smirnow, Kruskal- Wallis, ilişkisiz grup“t”testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Fischer' in LSD testi kullanılmıştır. Genel olarak bu araştırma sonucu şu bulgular elde edilmiştir. Yapılan araştırmada alan mezunu olanlar % 28,9' dur. Yani bu okullarda eğitim veren eğiticilerin % 71,1 'i bu alan dışından gelmiştir. Branş eğitimini ise tamamen alan dışı mezunları vermektedir. İşitme engellilere yönelik okullarda çalışan yönetici ve eğiticilerin % 66,8'si işitme engellilere yönelik hiçbir sertifika programına katılmamıştır. Çalışanların % 33,7' si işitme cihazlarını kullanmasını bilmediklerini ifade etmişlerdir. İşitme engelliler okullarında çalışan yönetici ve eğitici grubunun % 67'4'ü 9 yılın altında çalışan personeldir. Bu okullarda çalışan smıf öğretmenlerinin % 52,94'ü, rehber öğretmenlerinin tamamı, branş öğretmenlerinin % 70,3 'ü imkan dahilinde okul değiştirmek istemektedirler. Bu okullarda çalışan yönetici ve eğiticilerin çok büyük çoğunluğu bu okullarda çalışmaktan memnundur. (% 86,1) Çalışanların % 72,8 'i ek ders fazlalılığını yeterli bulmamaktadır. XIIIYapılan araştırmada çalışanların %90,1'i kaynaştırma uygulamalarını yeterli bulmamaktadır. Çalışanların % 59'4'ü kaynaştırma sınıflarının yaygınlaşması gerektiğini düşünmektedir. İşitme engellilere yönelik okulların % 35'i gündüzlü eğitim vermektedir. Çalışanların % 73,8'i gündüzlü okulların daha verimli olduğunu düşünmektedir. Çalışanların % 59,9'u müzik eğitiminin olması gerektiğini düşünmektedir. Çalışanların % 68,8'i öğrenci ile iletişimde sözel etkileşimin yanında işaret dilinin de kullanılması gerektiğini düşünmektedir. Branş değişkenine göre işaret değişkeni karşılaştırıldığında müdürlerin yarısı, müdür yardımcılarının %68,4'ü, özel eğitim öğretmenlerinin tamamı, işitme engelliler sınıf öğretmenlerinin % 56,86'sı, sınıf öğretmenlerinin % 64,7'si, branş öğretmenlerinin % 86'sı sözel etkileşimin yaranda işaret kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. İşlevsel süreçler durum ölçeği aritmetik ortalama en yüksek puanı eğitim- öğretim işleri alt ölçeği (X= 77,96) almıştır. Bunu sırasıyla personel işleri (X= 69,42), okul işletmesi (X= 49,88) izlemektedir. En düşük puanı ise öğrenci işleri (X= 35,40) alt ölçeğinin aldığı görülmektedir. İşlevsel süreçler görüş ölçeğinde ise aritmetik ortalama en yüksek puanı yine eğitim- öğretim işleri alt ölçeği (X= 56,02) almıştır. Bunu sırasıyla personel işleri (X= 40,11), okul işletmesi (X= 27,72) izlemektedir. En düşük puanı ise öğrenci işleri (X= 20,55) alt ölçeğinin aldığı görülmektedir. İşlevsel süreçler görüş ölçeği işlevsel süreler durum ölçeği ile paralellik taşımaktadır. XIVCinsiyet değişkeni, branş değişkeni, kıdem değişkeni, işitme engellilere yönelik okullarda çalışma süresi, işitme engellilere yönelik hizmet içi eğitim alma ve çeşitli bireysel özelliklere göre okullarda süreçlerin uygulanmasına yönelik farklılıklar çıkmıştır. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research; directed to Hearing Impaired Schools and Methodical Profession High Schools take part in Marmara Area and individual specialities of managers and educators work in those schools. The aim of this research also to find out about administration school process, students affairs, personnel affairs, educational- training affairs and school management. Those processes will be adapt Hearing Impaired Schools and determinate the opinion of managers and educators who work in those schools and find out the relation between demographic specification and processes. This research contains managers and educators work in Hearing Impaired School in Marmara Area - Innufficent of statistic are 1 1 Hearing Impaired Schools, 3 Methodical Profession Schools. There are 24 managers and 178 teachers in those schools in Istanbul, Kocaeli, Bursa, Edirne, Çanakkale, take place in Marmara Area. As data collecting; 18 inquiry items used and designed two scales by researcher. Functional Processes Opinion Scale (İSGÖ) contains 3 scale and it is Likert type. Scale has 4 under parts and 85 items. The parts are student affairs, personnel affairs, educational- training affairs and school management. The scales which are developed applayed to check another group for suitability and trustability. It is determinated, internal conformities, total an subtotal scales are defined by Spearman Brown, Cronbach Alfa and Guttman Techniques. Item remainder and item distinguishing index are used for item analysing. For data analysis frequency (f), Percentage (%), arithmetical average (y), standard variation (ss) pearson multiple moments correlation factor (r ), Unrelated group“t”test, one way variance analyses (Anova), Fisher test (LSD) Skewness, Kurtosis, Kalmogrow smirnow, Kruskal Wallis, have been used. XVIAt the end of this researches those findings are obtained. Managers and teachers who work in those schools, % 28,9 are graduated hearing impaired teacher's universities. % 71,21 are graduated different teacher universities. All of branch teachers are not hearing impaired teachers. %66,8 of managers and teachers don't attend any educational programme about hearing impaired. % 33,7 of managers and teachers said that they don't know how to use a hearing aides. % 67,4 of them works less than 9 years. % 52,94 of primary school teachers, all of guidance consulers and %70,3 of branch teachers want to go to another school. % 86,1 are happy, because of working in those schools. %72,8 of managers and teachers think that additional salary is not enough. %90,1 of the managers and teachers think that hearing impaired students are not weld with normal students. %59,4 of the managers and teachers think that count of the weld classes must be increased. %35 of the hearing impaired schools are on day time. %73,8 of the managers and teachers think that day time schools are better than boarding schools. Level of productivity between day time schools and boarding schools must be researched. % 59,9 of managers and teachers think that it will be better to teach music hearing impaired students. % 68,8 of managers and teachers think that it will be better to use sign language together with verbal communication. % 50 of the managers, % 68,4 of the assistance managers, % 100 of the hearing impaired teachers, % 58,86 of the primary school teachers, % 64,7 of the branch teachers think that sign language must be used together with verbal communication. XVIIHighest average in Functional Processes Attitude Scale is educational- training affairs. (x= 77,96) Personnel affairs follow it. (x= 49,88) The lowest average is student affairs (x= 35,40) Highest average in İSGÖ Functional Processes Opinion Scale is educational training affairs (x= 56,02) personnel affairs is (x=40,l 1), school management is (x=27,72) The lowest average is student affairs (x=20,55) There are similarity between the results of İSDÖ and İSGÖ there are differences on results; according to branch, sexuality, experience, working time in hearing impaired schools, to study course about hearing impaired students and several individual specialities. XVIII