Lomber disk hernili hastalarda elektromanyetik alan uygulamasının klinik parametreler üzerine etkinliği
Effectiveness of electromagnetic field application on klinical parameters in patients with lumber discal herniation
  1. Tez No: 496717
  2. Yazar: ENVER SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lomber disk hernisi, dejenere diskin lomber spinal sinir kökünü sıkıştırması ile ortaya çıkan bel ve bacak ağrısı ile karakterize klinik tablodur. Çalışmanın amacı lomber disk hernisi tanısı konan hastalarda manyetik alan tedavisinin klinik parametreler üzerine olan etkisini araştırmaktır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde 2017-2018 tarihleri arasında radyolojik olarak lomber disk hernisi tanısı alan ve çalışma kriterlerini sağlayan 86 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bu hastalardan 80'i çalışmayı tamamladı. Her iki gruptaki hastalara konvansiyonel TENS ve hotpack (yüzeyel sıcak uygulama) tedavisi verildi. Bu tedavileri ek olarak çalışma (n:40) grubundaki hastalara pulse manyetik alan tedavisi (yüzde 60 yoğunlukta, 50 hz frekansta, 20 dakika boyunca) verilirken, kontrol (n:40) grubundaki hastalara akım verilmeden manyetik alan (sham manyetik alan) verildi. Hastalar; çalışma öncesi, çalışma sonunda (3. hafta) ve tedavi bitiminden 9 hafta sonra; Vizüel analog Skala (VAS), Nottingham Sağlık Profili (NSP), Oswetry Bel Ağrısı Özürlülük Ölçeği (ODİ), Roland-Morris fonksiyonel değerlendirme Ölçeği (RDİ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonunda VAS ve NSP alt parametrelerinden olan ağrı, uyku, fiziksel aktivite, sosyal izolasyon fonksiyonel değerlendirmelerinde gruplar arasında istatistiksel olarak çalısma grubu lehine anlamlı fark bulundu. ODİ ve RDİ değerlendirmesinde her iki grupta iyileşme saptandı ama bu iyileşme gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı değildi. BDÖ'nde Çalışma gurubunda istatiksel olarak anlamlı iyileşme saptanırken kontrol grubunda anlamlı iyileşme saptanmadı. Çalışma grubundaki iyileşme gruplar arasında istaiksel olarak anlamlı degildi. Sonuç olarak, Manyetik alan tedavisi lomber disk hernisin neden olduğu lomber ağrının konservatif tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi ile kişisel bakım, yük kaldırma, yürüme, oturma, ayakta durma, uyku, sosyal hayat ve seyahat gibi parametlerin ağrıdaki azalmaya bağlı olarak iyileşmesi beklenir. Mevcut çalışmamızda ağrıda anlamlı bir azalma tespit edilmesine rağmen bu parametlerde düzelme kısmi olmuştur. Magnetoterapi etkinliği için kanıt düzeyinin belirlenmesi için daha fazla randomize, çift-kör kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lomber disc hernia is a clinic antity characterized by back and leg pain due to degenerate discoid lumbar spinal nerve root compression. The aim of this study is to investigate the effect of magnetic field therapy on clinical parameters in patients with lumbar disc herniation. Between 2017-2018, a total of 86 patients applied to outpatient clinic of Physical Medicine and Rehabilitation in Dicle University Medical Faculty Hospital who diagnosed as lomber disc hernia radiologically who met the study criteria were included in the study. 80 of these patients have completed the study. The patients were randomly divided into two groups. Patients in both groups received conventional TENS and hotpack (superficial hot application) therapy. In addition to these treatments, the study group (n: 40) was treated with pulse magnetic field therapy (60% intensity, 50 Hz frekans, for 20 minutes) while the control group (n: 40) was given a magnetic field without current flow (sham magnetic field). The patients were assessed before the study, at the end of the study (week 3) and 9 weeks after the end of the treatment by using Visual Analog Scale (VAS), the Nottingham Health Profile (NSP), the Oswetry Lumbar Disability Scale (ODI), the Roland-Morris Functional Rating Scale (RDI) and the Beck Depression Scale (BDI). At the end of the study, there was a statistically significant difference between the groups in pain, sleep, physical activity, social isolation functional evaluations of VAS and NSP subparameters. Oswestry Lumbar Pain Disability scale and RDI assessment showed improvement in both groups, but this improvement was not statistically significant among the groups. There was a statistically significant improvement in the study group but no significant improvement was found in the control group. In conclusion, Magnetic field therapy is an effective method for the conservative treatment of lumber pain caused by lomber disc hernia. It is expected that parameters such as personal care, lifting, walking, sitting, standing, sleeping, social life and travel will be improved due to the decrease in pain. Despite a significant decrease in pain in our current study, improvement in these parameters has been partial. More randomized, double-blind controlled studies are needed to determine the level of evidence for the magnetotherapy efficacy.