İlkokul öğrencilerinin sıfır atık projesi uygulamalarının geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research study on improving zero waste project practices among primary school students
  1. Tez No: 1010830
  2. Yazar: CEYLAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik planlanmış olan sıfır atık uygulamalarının çevre konusundaki bilgi, beceri ve tutumları üzerindeki etkilerini incelemek ve bu uygulamaların çevre eğitimi sürecine olan katkılarını belirlemektir. Araştırma, öğretim sürecini sistematik biçimde geliştirmeyi hedeflediğinden nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 33 tane 4. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Sıfır atık temalı etkinlikler, öğrencilerin aktif katılımı esas alınarak sınıf ve okul ortamında uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde beceri gözlem formları, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ürünleri, değerlendirme formları ve araştırmacı notlarından yararlanılmıştır. Uygulama süreci, 2024-2025 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 17 Şubat–8 Nisan 2025 tarihleri arasında 7 (yedi) haftalık bir zaman dilimini kapsamakta olup fen bilimleri dersinde toplam 14 ders saati ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sıfır atık uygulamalarının öğrencilerin çevreye ilişkin farkındalıklarını artırdığını, atıkların ayrıştırılması, yeniden kullanımı, geri dönüşüm ve israfın önlenmesi konularında gelişim sağladığını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin çevresel sorunlara karşı daha duyarlı, sorumluluk alabilen ve çözüm odaklı tutumlar geliştirdikleri görülmüştür. Uygulama sürecinde benimsenen etkinlik temelli aktif öğrenme yaklaşımının, öğrencilerin katılımını artırdığı ve çevresel konulara yönelik motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, sıfır atık ve çevre eğitimi uygulamalarının ilkokul müfredatında bütüncül bir yaklaşımla ele alınması, öğretmenlerin bu alanda desteklenmesi, okul ortamlarının çevre dostu etkinliklerle zenginleştirilmesi ve farklı sınıf düzeylerinde disiplenlerarası uygulamalarla da pekiştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the effects of zero-waste practices planned for 4th-grade primary school students on their knowledge, skills, and attitudes towards the environment, and to determine the contributions of these practices to the environmental education process. Since the research aims to systematically improve the teaching process, it was conducted using an action research design, a qualitative research method. The study group consists of 33 4th-grade students attending a public school affiliated with the Ministry of National Education during the 2024-2025 academic year. Zero-waste themed activities were implemented in the classroom and school environment, based on the active participation of the students. Skill observation forms, semi-structured interviews, student products, evaluation forms, and researcher notes were used in the data collection process. The implementation process covered a seven-week period between February 17 and April 8, 2025, during the second semester of the 2024-2025 academic year, and was carried out by allocating a total of 14 lesson hours in science class. Qualitative data obtained before and after the implementation were analyzed using content analysis. The findings indicate that zero-waste practices increase students' environmental awareness and lead to improvements in waste separation, reuse, recycling, and waste prevention. Furthermore, students develop more sensitive, responsible, and solution-oriented attitudes towards environmental problems. The activity-based active learning approach adopted during the implementation process was found to increase student participation and positively influence their motivation towards environmental issues. Based on these research findings, it is recommended that zero-waste and environmental education practices be addressed holistically in the primary school curriculum, teachers be supported in this area, school environments be enriched with environmentally friendly activities, and reinforced through interdisciplinary practices at different grade levels.