Examining representations of western cultural aspects in global English language teaching textbooks in relation to international student cultural context: A Syrian language learner context
Global İngilizce öğretimi ders kitaplarında Batı'ya özgü kültürel değerlerin temsilinin uluslararası öğrenci kültürel bağlamında incelenmesi : Suriyeli yabancı dil öğrencisi bağlamı
  1. Tez No: 730338
  2. Yazar: BASSEL KASKAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KASIM VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çoğu uluslararası EFL ders kitabı yerel EFL öğrencilerinin kültürünü genellikle önemsizleştirerek ve hatta değiştirerek öğrenilen dilin yerel kültürüne ya da hedef kültüre ağırlıklı olarak odaklanır. Bu çalışma dört global İngilizce ders kitabının uluslararası öğrenci değerleriyle çelişebilecek Batı'ya özgü kültürel değerlerin temsilini incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Flört etme, alkol tüketimi, eğlence mekanlarında eğlenme ve evlilik öncesinde çiftlerin birlikte yaşaması gibi kültürel detaylar sadece İngiliz kültürünü yansıtmakta, uluslararası öğrenci kültürünü içermemektedir. Bu çalışmada nicel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, sadece English File kitabının araştırılan kültürel değerlerden 173'ünü, sayfa başına ortalama 1.04 görülme oranıyla içerdiğini açığa çıkarmıştır. Face2face ve Headway kitapları sırasıyla 120 ve 100 görülme içermektedir. En az Batı'ya özgü değeri içeren kitap 20 görülme ile Interchange kitabıdır. İncelenen kategorilerden, flört etme tüm ders kitapları arasında 294 görülme ile en çok yinelenen değer olarak bulunmuştur ve en az temsil edilen değer de sadece 7 görülme ile evlilik öncesinde çiftlerin birlikte yaşamasıdır. Bu çalışma global İngilizce ders kitaplarında Batı'ya özgü kültürel değerlerin fazlaca temsili bulunduğunu ve uluslararası öğrencilerin kültürlerini içermediğini öne sürmektedir. Suriyeli bir EFL öğrencisi bu kitapları kullanırken, ortalama olarak her iki sayfada bir ya da daha fazla sayıda, alkol tüketimi, flört etme, barlar ya da evlilik öncesinde çiftlerin birlikte yaşamasına dair bir referans ile karşılaşmaktadır. Bu sebeple, bu elementlere ek olarak, bu başlıklar altında uluslararası öğrenci kültürlerinden detaylar olması tavsiye edilmektedir. Böylece İngilizce öğrenen uluslararası öğrenciler kendi kültürlerinden bir şeyler bulabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Most international EFL textbooks predominantly focus on native or target culture, often marginalizing or even altering the culture of local EFL learners. This study sought to examine the representation of Western cultural aspects that may contradict with international student culture in four global English textbooks. These Western cultural aspects, such as dating, drinking, clubbing, and cohabitating, only reflect English culture, rarely giving information about international student cultures. The study adopted a quantitative content analysis method. Findings revealed that English File student's book alone contained 173 occurrences of the target western cultural aspects with an average of 1.04 occurrences per page. Face2face and Headway student's books included 120 and 100 occurrences, respectively, and the textbook that had the minimum Western values in question was Interchange with 20. Out of the categories examined, dating was the most recurring aspect with 294 occurrences across all textbooks, and the least represented one was cohabitating with only seven cases. This study suggests there is an overrepresentation of Western cultural values in global English textbooks that may contradict with international language learners' cultures, i.e., Syrian cultural background. A Syrian EFL learner, utilizing these textbooks, comes across one reference to alcohol consumption, dating, bars or cohabitating once or more every two pages on average. Therefore, there is a need to have international cultural elements under these subheadings. It is also recommended that curriculum planners seek textbooks that include not only Western cultural elements but also international cultural details which students would be able to identify with.