Güvenlik iklimi ile işten ayrılma niyeti ilişkisine yönelik kamu üniversitesinde bir araştırma
A research at public university on the relationship between safety climate and turnover intention
  1. Tez No: 557281
  2. Yazar: KADİR YAVUZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada, örgüt güvenlik iklimi ile çalışanların işten ayrılma niyeti ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca alt amaç olarak, çalışanların demografik değişkenlerinin güvenlik iklimi ve işten ayrılma niyeti algılarında istatistiksel olarak var olabilecek anlamlı farklılıklar tespit edilmek istenmiştir. Veri toplamak için, Bursa ilinde faaliyet gösteren bir kamu üniversitesindeki 513 çalışana anket formu uygulanmış; 366 adet formun sonucu değerlendirmeye alınmıştır. Güvenlik iklimi ölçeğine ait güvenilirlik katsayısının (Cronbach α değerinin) 0.914; Güvenlik İklimi ölçeğinin Yönetimin Bakış Açısı ve Kurallar faktörüne ait Cronbach α değeri 0,919; ve Güvenlik İklimi ölçeğinin İş Arkadaşları ve Güvenlik Eğitimler faktörünün Cronbach α değeri 0.741; İşten Ayrılma Niyeti ölçeğine ait Cronbach α değeri 0.875 olarak gerçekleştiği gözlenmiştir. Bu veriler ışığında, güvenlik ikliminin hem yönetimin bakış açısı ve kurallar faktörü hem de iş arkadaşları ve güvenlik eğitimleri faktörü ile katılımcıların işten ayrılma niyeti algıları arasında bir ilişkinin bulunduğu gözlenmiştir. Her iki faktör ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin negatif yönlü olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir. Ayrıca, alt amaçlara yönelik yapılan analizde çalışan özelliklerinden medeni hal ve eğitim durumu demografik değişkenlerinin yönetimin bakış açısı ve kurallar faktörü algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların bulunduğu gözlenmiştir. Bekâr katılımcıların evli olanlara göre; lise mezunu katılımcıların ise diğer mezuniyet gruplarına göre yönetimin bakış açısı ve kurallar algılarının daha olumlu oldukları gözlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların herhangi bir demografik değişkenlerinin iş arkadaşları ve güvenlik eğitimleri faktörü algıları ve işten ayrılma niyeti algıları yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find the relationship between organizational safety climate and employee turnover intention. In addition, as a sub-objective, it was aimed to find a statistically significant difference in the perceptions of employees' demographic characteristics, safety climate, and turnover intention. In order to collect data, a questionnaire applied to 513 employees in a public university operating in the education sector in Bursa; 366 questionnaire results were evaluated. The validity and reliability analysis of the questionnaire was conducted, and the reliability coefficient of the safety climate scale was 0.914; and the reliability coefficient of management perspective and rules dimension of the safety climate was 0.919; and the reliability coefficient of colleagues and safety training dimension of the safety climate scale was 0.741; and the reliability coefficient of the turnover intention scale was 0.875. In the light of these data, it was observed that the safety climate has a relationship between both the perspective of management and the rules dimension, and the dimensions of colleagues and safety training, and the respondents' perceptions of turnover intention. Both two dimensions of safety climate are negatively associated with respondents' turnover intentions. In addition, it was observed that there were statistically significant differences in employee perceptions of marital status and educational status characteristics in terms of management perspective and rules dimension. According to respondents‟ perceptions of management perspective and rules, singles were more positive than married, and the high school graduates were more positive than the other graduation groups. In addition, it was determined that the demographic characteristics of the participants did not show statistically significant differences in terms of perceptions of colleagues and safety training dimension and perceptions of turnover intentions.