Kurumsal imajın örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Akşehir Sanayi Bölgesi çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of corporate image on organizational commitment: A study on Akşehir Industrial Zone employees
  1. Tez No: 557350
  2. Yazar: MUSTAFA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; işletmeler için önemi giderek artan kurumsal imajın, örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde kurumsal imaj, ikinci bölümünde ise örgütsel bağlılık konuları teorik bir çerçevede ele alınmıştır. Üçüncü bölümde konu ile ilgili yapılan ampirik bir çalışma yer almaktadır. Kurumsal imaj algılarının örgütsel bağlılık davranışı üzerine etkisinin araştırılması için, imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işletme çalışanları ile yapılan anket uygulaması değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre genel olarak kurumsal imaj ve örgütsel bağlılık arasında pozitif anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Aynı zamanda kurumsal imaj, örgütsel bağlılığın alt boyutlarını da olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmadan yola çıkılarak bu sonuç şu şekilde yorumlanabilir: Çalışanların kurumsal imaj algıları arttıkça örgütsel bağlılıkları da olumlu olarak artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate of the effect on organizational commitment of corporate image, which is increasingly important for organizations. In this context, the subjects of corporate image in the first part and organizational commitment in the second part were explained in a theoretical framework. In the third part, an empirical study related with subject takes place. In order to investigate the effect of corporate image perceptions on organizational commitment behavior, a questionnaire was conducted with the employees of businesses which are operating in manufacturing and service sectors. According to the result of the study, there are positive relationships between corporate image and organizational commitment. At the same time, corporate image effects sub-dimensions of organizational commitment positively. Based on the research, this result can be interpreted as: If employees' perception of corporate image increases, their organizational commitment increases positively, too.