Kurumsal kimlik bağlamında Konya Novotel' in iç mekân analizi
Analysis of Konya-Novotel interi̇or desi̇gn i̇n the contest of comporate i̇denti̇ty
  1. Tez No: 557352
  2. Yazar: ELİF AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kimlik en temel etken insandan başlayarak grupların, toplumların, kurumların ve ülkelerin kendine özgü, diğerlerinden ayrışıp farklılaşmasını sağlayan özelliklerinin bütününü oluşturur. Kurumların da rakipleri arasından sıyrılıp hedef kitleleri için fark edilebilirliğini arttırmak amacıyla oluşturdukları kimlikleri vardır. Bu kimliği oluşturmak için kullandığı unsurlar onun etkinliğini arttıran araçlardır. Kurum kimliği; kurumsal felsefe, kurumsal iletişim, kurumsal davranış ve kurumsal tasarım ögelerinin bir araya getirilmesi ile oluşur. Bu ögelerin en etkili olanı görsel kimliğin sunulduğu mimari, iç mimari, cephe tasarımı, peyzaj ve ürün tasarımının yer aldığı görselliğin ön planda olduğu kurumsal tasarım unsurudur. Çalışmamın ilk bölümünde Kimliğin ve Kurumsal Kimliğin tanımları yapılmış, ikinci bölümde tarihi çıkış noktasından günümüze kadar gelen süreçte ki geçirdiği aşamaları irdelenmiş, üçüncü bölümde kurumsal kimliğin unsurları ve görsel kimlik ögelerinden örnekler verilerek 'nasıl ve ne şekilde' yol aldıkları anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca kurumların mekân tasarımında kimliğini etkin bir şekilde öne çıkarmasını sağlayan renk, form, doku, malzeme gibi faktörlerin algısal etkilerine de yer verilmiştir. Bu bölümlerde yapılan literatür araştırmalarında kurumsal kimliğin mimari ve iç mimari görsel tasarımlarının oteller de nasıl uygulandığına dair analiz çalışmasına rastlanamamıştır. Kaynaklarda yer almadığı saptanan, otellerin kurumsal kimlik iç mekân tasarımları hakkında gerekli bilgi boşluğunu doldurmak için otelcilik sektöründe araştırma yapılmıştır. Ulaşılan bilgiler ışığında Novotel'in kuruluş yılından itibaren otel işletmeciliği bağlamında birçok yeniliği başlatmış olması ve dünyada üçüncü, Avrupa'da birinci sırada yer alması sebebi ile Konya Novotel araştırma konusu olarak seçilmiştir. Dördüncü bölümde otel kavramı, tarihçesi ve otellerde kurumsal kimlik ve kurumsal kimlik unsurları üzerinde durulmuş, otellerin kurumsal kimlik tasarımları, mimari, iç mimari, peyzaj gibi görsel kimliklerini yansıtmada nelere dikkat ettikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde Novotel'in, tarihçesi yazılı kaynaklardan, kurumsal kimlik unsurlarını oluşturan bilgileri de yapılan yüz yüze görüşmelerden ve görüşmelerde elde edilen elektronik kaynaklardan belirlenmiştir. Otelin kurumsal mimarisi, cephe tasarımı, bina kabuğu ve otelin iç mekan tasarım analizi diğer üç bölümdeki bilgiler ışığında otelimiz üzerinde incelenerek analizi yapılmıştır. Altıncı bölüm olan sonuç kısmında da Novotel'in mekân analizinden elde edilen bulguların küçük bir tablosu hazırlanmıştır. Bu tablo ile kurumsal kimliğin otellerde mekân tasarımında ne şekilde kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity forms the whole characteristics that provide identical features and differentiation from the others for firstly the individuals later on for groups, societies, corporations and countries. Corporations also present identities that are formulated so as to be distinguished from their opponents and to attract the attention of their target market. The components that are used to establish the identity are the tools to improve corporations efficiency. Corporate identity, is constituted via gathering corporate communications, corporate behaviours and corporate design components together. The most influential one of these components putting an emphasis on visuality is the corporate images and includes architecture, interior architecture, face-lifting design, landscape architecture and product design. In this study, the first chapter focuses on the definition of identity and corporate identity. The second chapter covers the historical background and developmental process of corporate identity up till now. In the third chapter, the component of corporate identity and elements of corporate imagery are described via giving examples how and in what ways they work. Moreover, the perceptual effects of some factors such as colors, forms, patterns and materials that put for ward the corporate identity in space design effectively are mentioned. In the literature review upon the chapters mentioned above, no studies dealing analysis about with how the corporate identity is applied to architecture and the visual imagery of interior design in the hotels were found. In the order to make a contribution to the literature review, this study was carried out in the lodging industry in terms of corporate identity and interior design. Novotel has been accepted as the forerunner of several innovations since it was founded and has ranked the third in the World and the first in Europe in terms of the lodging industry and corporateness. Owing to the reasons mentioned, Konya Novotel was chosen as the research subject of this study. In the fourth chapter, the concept of hotel, its history and corporate identity and corporate identity factor in hotels are emphasized, and it is tried to explain what the hotels are paying attention to reflect their visual identities of the hotels such as corporate identity designs, architecturel and interior architecture and landscaping. In the fifth chapter, the historical background of Novotel which was gathered through written sources and the data on the components of Novotel's corporate identity collected via the face-to-face interviews and e-resource obtained through these interviews are presented. An analysis upon the corporate architeccture, face-lifting design, building envelope and interior space design of the hotel was made through the light of the literature review given in the first three cahapters. The sixth chapter presents a table about the findings of the analysis on Novotel's space desing. This table indicates how corporate identity is presented in space design of hotel.