Ani idiopatik işitme kaybı olan hastalarda serum salusin alfa ve serum salusin beta seviyelerinin değerlendirilmesi
Evauation of serum salusin alpha and serum salusin beta levels in patients with sudden idiopathic hearing loss
  1. Tez No: 557370
  2. Yazar: SENA GENÇ ELDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Ani işitme kaybı (A.İ.K.) için ateroskleroz kötü prognostik faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada yeni bulunan markerlar olan serum Salusin alfa ve Salusin beta değerlendirilerek A.İ.K. patogenezinde aterosklerozun öneminin araştırılması planlandı. Aynı zamanda hastaların lipit profili, sigara kullanımı, B.K. İ., bel çevresi gibi ateroskleroz için risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: A.İ.K. tanılı 15-70 yaş arası 35 hasta dahil edildi. Kontrol grubuna ise otoskopik muayenesi ve işitme seviyesi normal olan 30 hasta dahil edildi. A.İ.K. olan hastalar hospitalize edilerek rutin uyguladığımız tedavi şeması uygulandı ve ateroskleroz için risk faktörleri olan sigara kullanımı, B.K.İ. lipit profili ve serum salusin alfa ve salusin beta seviyeleri değerlendirildi. Bulgular: Salusin alfa ortalamasında her iki grup arasında anlamlı fark yokken, Salusin beta değeri A.İ.K. grubunda anlamlı yüksek bulundu. (p < 0,05) Gruplar arasında yaş, cinsiyet dağılımı, B.K.İ., T.K., T.G., HDL, LDL ortalamasında anlamlı fark elde edilmedi. Hastalık seyri değerlendirilirken kısmi ve tam iyileşme birlikte sayıldı. Böylece 35 hastanın %74,28' de (n: 26) iyileşme gözlenirken, %25,71 (n:9) hastada iyileşme olmadı. Salusin-α, salusin-b değeri, B.K.İ, bel çevresi, sigara, ortalama kan basıncı, vertigo tinnitus varlığı, ortalama başvuru süresi, odyometri tipi ve başlangıç seviyesinin prognoza etkisi gösterilmedi. Sonuç: Ateroskleroz patogenezinde önemi olan Salusin-α, Salusin-b peptitlerinin A.İ.K. hastalarındaki değerleri araştırıldı ve hastalık seyrine etkisi değerlendirildi. Bu çalışmayla birlikte bu peptitlerin A.İ.K. etiyolojisi araştırılırken biomarker olarak kullanılabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
İntroduction and Objective: Atherosclerosis is considered to be a poor prognostic factor for sudden hearing loss (S.H.L.). In this study, it is planned to investigate the importance of atherosclerosis in the pathogenesis of S.H.L. by evaluating the new found markers Salusin alpha and Salusin beta. At the same time, we aimed to evaluate the risk factors for atherosclerosis such as lipid profile, smoking, BMI and waist circumference. Materials and Methods: S.H.L. 35 patients aged 15-70 were included in the study. The control group included 30 patients whose otoscopic examination and hearing level was normal. Patients with S.H.L. were hospitalized and treated routinely and risk factors for atherosclerosis such as smoking, B.K.I, lipid profile and serum salusin alpha and salusin beta levels were evaluated. Results: Salusin alpha mean was not significantly different between the two groups, Salusin beta value was significantly higher in the S.H.L. group (p < 0,05). No significant difference was found between the groups in terms of age, gender distribution, BMI, T.K. , TG, HDL and LDL. In the evaluation of prognosis, partial and complete recovery were counted together. Thus, 74.28% (n: 26) of 35 patients improved and 25.71% (n: 9) did not improve. The effect of Salusin alpha, salusin beta value, BMI, waist circumference, smoking, mean blood pressure, the presence of vertigo tinnitus, mean duration of application, type of audiometry and initial hearing level on the prognosis was not shown. Conclusion: We investigated the effects of salusin-α, salusin-b peptides in patients with S.H.L. and their impact on prognosis of the disease. With this study, it is thought that these peptides can be used as a biomarker when investigating the etiology of S.H.L