Ani idiopatik işitme kayıplarında serum heat shock protein (HSP) -70 ve nötrofil lenfosit oranının (NLO) prognostik değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the prognostic values of serum heat shock protein (HSP)-70 and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) in sudden idiopathic sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 941080
  2. Yazar: GİZEM İBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KARADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ani işitme kaybı olan hastalarda nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve serum heat shock protein-70 (HSP-70) değerlerini karşılaştırmak ve işitme kaybının iyileşme derecesine göre hangi değerin prognozu ön görmede daha anlamlı olacağını araştırmaktır. Materyal ve metot: Bu çalışmada 2024 Haziran ve 2024 Aralık ayları içerisinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine başvuran 51 adet ani işitme kaybı hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan tanı anında rutin tam kan, biyokimya tetkikleri istenmiş ve rutin steroid tedavilerine başlanmıştır. Biyokimya tetkiki çalışıldıktan sonra serum ayrılarak -80 derecede muhafaza edilmiştir. Tanı anından sonra 1.ayda hastalardan tekrar tam kan, biyokimya tetkikleri istenmiş ve tanı anı NLO ve HSP-70 ile tedavi sonrası 1.ay NLO ve HSP-70 değerleri karşılaştırılmıştır. Bu hastalara 250, 500, 1000, 2000, 4000 ve 6000 Hz frekanslarının incelendiği aralıklı odyometre yapılmıştır ve rutin MR görüntüleme ile köşe tümörü gibi patolojilerin olduğu hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. İşitmedeki düzelme Siegel kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Tanı anı ve tedavi sonrası 1.ay SSO, HSP70 ve NLO Ölçüm değerleri arasındaki fark durumu değerlendirildiğinde; tanı anı HSP 70 ölçüm değeri 53.93±26.74 iken tedavi sonrası 1.ay ölçüm değeri 66.05±32.05 idi ve bu değerlere göre tanı anı ve tedavi sonrası 1.ay HSP 70 ölçüm ortalamaları arasındaki fark anlamlı değil idi (p=0.19). Tanı anı NLO ölçüm değeri 2.44±0.95 iken tedavi sonrası 1.ay ölçüm değeri daha düşük 1.75±0.64 idi ve bu değerlere göre tanı anı ve tedavi sonrası 1.ay NLO ölçüm ortalamaları arasındaki fark anlamlı idi (p=0.05) idi. Sonuç: Çalışmamızda HSP-70 düzeyi ile AİK prognozu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. NLO değerlerinin ise tanı anında prognostik olarak önemli bir marker olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and serum heat shock protein-70 (HSP-70) levels in patients with sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) and to determine which parameter is more significant in predicting prognosis based on the degree of hearing recovery. Materials and Methods: This study included 51 patients diagnosed with SSNHL who presented to the Otorhinolaryngology outpatient clinic of Ankara Training and Research Hospital between June 2024 and December 2024. Routine complete blood count (CBC) and biochemical tests were requested at the time of diagnosis, and standard steroid therapy was initiated. After biochemical testing, serum samples were separated and stored at -80°C. One month after diagnosis, CBC and biochemical tests were repeated, and NLR and HSP-70 levels at diagnosis and at the first month post-treatment were compared. Pure-tone audiometry, evaluating frequencies at 250, 500, 1000, 2000, 4000, and 6000 Hz, was performed for all patients. Patients with pathologies such as cerebellopontine angle tumors detected on routine MRI were excluded from the study. Hearing improvement was assessed using the Siegel criteria. Results: When evaluating the differences between NLR and HSP-70 measurements at diagnosis and one month post-treatment, the mean HSP-70 level at diagnosis was 53.93±26.74, whereas the mean HSP-70 level at one month post-treatment was 66.05±32.05. The difference between these values was not statistically significant (p=0.19). The mean NLR at diagnosis was 2.44±0.95, whereas the mean NLR at one month post-treatment was significantly lower at 1.75±0.64 (p0.05). Conclusion: Our study did not find a significant association between HSP-70 levels and the prognosis of SSNHL. However, NLR appears to be a potentially important prognostic marker at the time of diagnosis.