Ani sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda oksidatif stres düzeyi ve bazı antioksidan enzim aktivitelerin araştırılması
Investigation of oxidative stress level and some antioxidant enzyme activities in patients wi̇th sudden sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 623535
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİM BOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Ani sensorinöral işitme kaybı (ASNİK), hastanın sosyal etkileşimini ve yaşam kalitesini etkileyen akut bir olaydır. Hastalığın etyopatogenezinde birçok faktör suçlanmasına rağmen halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada ani sensorinöral işitme kaybı bulunan hastalarda oksidatif stres ve bazı antioksidan enzim aktivitesi seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvurmuş ve Ani idiopatik sensorinöral işitme kaybı tanısı konulan 30 hasta birey ve laboratuvarlara başvuran herhangi bir kalıtsal, edinsel veya kronik hastalığı bulunmayan yaş ve cinsiyetleri benzer 30 sağlıklı birey dahil edildi. Lipit peroksit içeriğinin göstergesi olan serum malondialdehit (MDA), antioksidan savunma mekanizmasının göstergesi olan glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz (CAT), redükte glutatyon (GSH) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) is a condition affecting the social interactions and life quality of patients. Although many factors were accused in etiopathogenesis of this disease, it is still not elucidated exactly. In this study, we aimed to investigate the oxidative stress level and some antioxidant enzyme activities in patients with sudden sensorineural hearing loss. Material and Method: In this study, 30 patients diagnosed with idiopathic sudden sensorineural hearing loss in Yüzüncü Yıl University Medical School Dursun Odabaş Medical Center Ear-Nose-Throat Department outpatient clinics and 30 age and gender- matched healthy cases without any hereditary, sporadic or chronic diseases were included in the study. Serum malondialdehyde (MDA) levels as a marker of lipid peroxide content and glutathione peroxidase (GPx), catalase (CAT), reduced glutathione (GSH) and superoxide dismutase (SOD) activities as markers of anti-oxidant protection system were measured with spectrophotometric methods.