Hafif çelik bir yapının yeni türk deprem yönetmeliğine göre performansının değerlendirilmesi
Assessment of performance to new turkish earthquake code of a light steel construction
  1. Tez No: 557401
  2. Yazar: DHEYAA MOHAMMED GHANIM ALBO ISHAQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS DEVRAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Deprem kuşağı üzerinde olan Türkiye'de son yıllarda hafif çelik konstrüksiyon kullanılarak prefabrik olarak inşaa edilen konut sayısında belirgin bir artış mevcuttur. Ülkemizde yıllardan beri kullanımda olan TS648 ve 2016 yılında yürürlüğe giren çelik yapılar hakkındaki yönetmelikte hafif çelik yapının tasarım, hesap ve yapım kurallarına yer verilmemiştir. Bu sebep ülkemizde yapılan prafabrike hafif çelik yapıların tasarım, yapım ve montajı bir yasal zemin üzerinde yer bulamamış, kontrol dışı kalmıştır. Ancak 2019 yılı Ocak ayı itibari ile yürürlüğe giren Yeni Türk Deprem Yönetmeliğinde hafif çelik yapılar ile ilgili bir bölüm oluşturulmuştur. Yapılacak bu çalışmada ülkemizde inşaa edilen hafif çelik yapılar için kullanılan tip projeler, Yeni Türk Deprem Yönetmeliği kapsamında performans değerlendirmesi yapılacak, yapı güvenlik durumları belirlenecektir. Bu şekli ile tip projeler için ülkemizdeki yapı güvenliği açısından mevcut durum ortaya konulacak, ayrıca Yeni Yönetmelik için yapı maliyet değerlendirmesi yapılacaktır
Özet (Çeviri)
In our country, which has been on earthquake zone, there has been a significant increase in the number of prefabricated houses by using light steel construction in recent years. TS648 has been in use for many years in our country, and the regulations on steel structures that have come into force in 2016 have not included the design, calculation and construction rules of the light steel structure. For this reason, the design, construction and installation of prefabricated light steel structures could not be found on a legal basis and remained out of control. However, as of January 2019, a section on light steel structures has been formed in the New Turkish Earthquake Regulations. In this study, type projects used for light steel structures built in our country, performance evaluation will be made within the scope of the New Turkish Earthquake Regulations and structure security conditions will be determined. In this way, the current situation will be determined in terms of the building security in our country for the type projects and also the construction cost assessment will be made for the new regulation.