Bakteriyel selüloz esaslı tıbbi tekstil malzeme üretimi
Bacterial cellulose based medical textile material production
  1. Tez No: 557411
  2. Yazar: NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖZDEMİR KÜÇÜKÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Bioengineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, statik kültür ortamında Acetobacter xylinum bakterisi kullanılarak kombu çayı kültüründe bakteriyel selüloz (BS) yapılar üretilmiştir. Tıbbi amaçlı kullanılmak üzere üretilen bakteriyel selüloz yapılar ve çeşitli dokusuz yüzeyler kullanılarak kompozit yapılar elde edilmiştir. Ham BS yapıların özellikleri ile hidrojen peroksit ve sodyum hidroksit uygulanmış olan bakteriyel selüloz yapılarının özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, kombu çayı kültürü ile BS oluşturulması amacı ile BS üretiminin optimum pH değerleri belirlenmiştir. Elde edilen bakteriyel selüloz yapıların su tutma, boyut değişimi, porozite, toz tutma, eğilme açısı, sürtünme direnci, mukavemet, FT-IR, SEM, EDS ve DSC analizleri yapılmıştır. Bunun yanısıra, bakteriyel selüloz yapılarından içi boşluklu yapıda üretimin yapılabilirliği araştırılmıştır. Yapılan analizler neticesinde özellikle hidrojen peroksit ve sodyum hidroksit uygulamasından geçmiş olan bakteriyel selüloz ve bakteriyel selüloz kompozit yapıların tıbbı amaçlı olarak kullanılabilecek özeliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Bakteriyel selüloz yapılarından içi boşluklu yapıda üretim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bacterial cellulose structures were produced in kombucha tea by using Acetobacter xylinum bacteria in static culture medium. Composite structures were obtained by using bacterial cellulose (BS) structures and various nonwovens made for medical purposes. The properties of the raw BS structures and the properties of the BS structures which were applied hydrogen peroxide and sodium hydroxide were compared. In addition, pH values of BS production were investigated for the purpose of determining the optimium pH values in kombucha tea culture. Water retention, size change, porosity, dust retention, bending resistance, rubbing resistance, strength, FT-IR, SEM, EDS and DSC analysis of the bacterial cellulose structures were done. In addition, the feasibility of production in hollow structure from bacterial cellulose structures was investigated. As a result of the analyzes, it has been determined that the bacterial cellulose and bacterial cellulose composite structures, which have undergone the application of hydrogen peroxide and sodium hydroxide, have properties which can be used for medical purposes. Hollow structure production has been provided from bacterial cellulose structures.