Sultandağı fayında jeodezik gerinim (strain) ile istatistiksel depremsellik verilerinin ilişkilendirilmesi
The determination of relations between statistical seismicity data and geodetic strain analysis, in sultandaği fault
  1. Tez No: 557418
  2. Yazar: TOLGA TOYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akşehir-Simav Fay Sistemi (ASFS) ilk olarak Koçyiğit (1984) tarafından adlandırılmış olup, doğuda Konya ili güneyi ile batıda Balıkesir arasında uzanan yaklaşık 500 km uzunluğunda bir zondur. Batı Anadolu'nun önemli fay sistemi içerisinde kalan bu sistemin genel olarak birbirine paralel uzanan çok sayıda horst ve graben türü yapılar bulunmaktadır. Bu çalışmada ASFS'nin Afyon - Sultandağı arasında kalan kısımda, yer kabuğu hareketlerini belirleyebilmek için 2012 yılında 27 noktadan oluşan bir GNSS ağı kurulmuştur. 2012-2018 yılları arasında 5 kampanya ölçüm yapılarak bölgeye ait hız vektörleri elde edilmiştir. Bu GNSS ölçüleri, GAMIT/GLOBK yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bölgedeki deprem verileri yardımıyla bölgeye ait b parametreleri hesaplanmış ve jeodezik yamulmalarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak 2002 Çay Eber depremlerinden sonra bölgenin batısına doğru jeodezik yamulmaların arttığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Aksehir-Simav Fault System (ASFS) was first named by Koçyigit (1984) and a 500 km long zone extending between the south of Konya and Balıkesir in the east. This fault system is located within the fault system of Western Anatolia. There are a number of horst and graben types of structures extending parallel to each other in this system. In thisstudy, a GNSS network consisting of 27 points was established in 2012 in order to determine the crustal movements in the part between Afyon and Sultandağı located in ASFS. 5-campaign of GNSS measurements were performed from 2012 to 2018 and the velocity vectors of the region were obtained. These GNSS measurements were evaluated using GAMIT / GLOBK software. In addition, the b parameters of the region were calculated using the earthquake data in the region and compared with the geodetic strains. As a result, it is observed that the geodetic strains have increased towards the west of the region after the 2002 Eber earthquakes.