Akne vulgarisli bireylerde diyetle ilgili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dietary risk factors in patients with acne vulgaris
- Tez No: 557433
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı Akne Vulgarisli (AV) bireylerde diyetle ilgili risk faktörlerinin incelenmesidir. Nisan 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında Bodrum Devlet Hastanesi'nde yapılan bu çalışmada, 18-30 yaş aralığındaki 24 orta/şiddetli AV'i olan ve 24 AV şikayeti olmayan gönüllü birey incelenmiştir. Bireylere genel bilgilerin, AV ve aile hikayelerinin, beslenme alışkanlıklarının, fiziksel aktivite durumlarının sorgulandığı anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi, beden kütle indeksi (BKİ), yağ oranı,vücut yağ miktarı, vücut kas miktarı, bel/kalça oranı, bel/boy oranı) yapılmıştır. Vücut ağırlığı, BKİ, vücut yağ oranı, vücut yağ kütlesi ve vücut kas kütlesi ölçümleri biyoelektrik impedans analizi (BİA) ile ölçülmüştür. Bir günü hafta sonuna gelecek şekilde 3 günlük bireysel besin tüketim kaydı ile bireylerin günlük enerji, makro ve mikro besin ögeleri alımları saptanmıştır. Tüketim kayıtlarından diyetlerin glisemik indeks (Gİ), glisemik yükü (GY) ve oksidatif denge skoru (ODS) hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilere göre aile hikayesi ve AV olma durumu arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur (OR: 11.67 p0.05). AV oluşumunda en etkili faktör aile hikayesi olmakla birlikte bireyin diyetinin de etkili olabileceği gözlenmiştir. Düşük Gİ'li besinlerin tercihinin AV riskini azaltmada faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determined, dietary risk factors for acne vulgaris (AV). Patients that were between 18-30 years old and diagnosed with mild to severe AV in Bodrum Public Hospital between April 2018 – September 2018. Overall 48 patients were enrolled which 24 patients with mild/severe AV and 24 control patients that did not have AV. During the interviews, general information as well as, information about their personal habits, family history, AV history, nutritional habits, physical activity levels, menstrual cycle, and food frequency questionnaire was obtained. Anthropometric measurements of the participants (body weight, height, waist circumference, hip circumference, body mass index (BMI), fat ratio, body fat amount, body muscle amount, waist/ hip ratio, waist / height ratio) were performed. Body weight, BKİ, body fat percentage, body fat mass, and body muscle mass were measured by bioelectrical impedance analysis (BIA). Dietary record was taken from the participants for three consecutive days. The mean daily energy and nutrient intake, dietary glycemic index and glycemic load were calculated from the food consumption records. Results suggests that, there was a strong correlation between mild/severe AV and existent AV in first degree relatives (OR: 11.67 %95 GA: 2.696-50.490, p70) had a higher risk for AV (OR:17.5, %95 GA:1.223-250.357). Glycemic load of diet was significantly higher of mild/severe AV patients than control group in females (p> 0.05). No significant relationship was observed between ODS and AV. Although family history is the most effective factor in the formation of acne vulgaris, it is determined that the diet of the individual may also be effective. Low glycemic index foods could be beneficial to a alleviate the symptoms of AV.