Antalya Körfezi'ndeki aslan balığı türlerinin dağılımı
The distribution of lionfish species in the Gulf of Antalya
- Tez No: 557473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZVAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada ülkemiz Akdeniz kıyılarında yaşayan 2 aslan balığı türünün Antalya Körfezindeki dağılımı incelenmiştir. Bu amaçla Antalya körfezini temsil edebilecek 7 örnekleme istasyonu seçilmiştir. Bu istasyonlar doğudan batıya doğru Gazipaşa kadınlar plajı, Alanya marina, Side antik kent, Antalya yat limanı, Antalya deniz akvaryumu resif bölgesi, Kemer döküntü ve Antalya Kumluca şeklinde sıralanmıştır. Örnekleme yaz ve kış aylarında birer kere olmak üzere toplam 2 defa yapılmıştır. Örneklemeler denizde 25 m' ye kadar olan derinliklerde yapılmıştır. Çalışmalarda görsel sayım metodu kullanılmış, sualtında veriler sualtı yazım tahtalarına işlenmiştir. Sualtında aslan balıklarının durumu, yoğunluğu, dip yapısının şekli ve m2 deki sayıları sualtı fotoğraf ve video kameraları ile tespit edilmiştir. Örneklemeler sırasında, her iki aslan balığı türü olan Pterois miles (Bennett 1828) ve Pterois volitans (Linnaeus 1758) tespit edilmiştir. En fazla yoğunluk Antalya Deniz Akvaryumu Su alım boru sisteminde tespit edilmiştir. En düşük yoğunluk ise Side istasyonunda belirlenmiştir. Bulunan yoğunluklar sırasıyla doğudan batıya doğru; Gazipaşa kadınlar plajı 2,2 m2/adet, Alanya marina 3,2 m2/adet, Side antik kent 0,7 m2/adet, Antalya yat limanı 1,5 m2/adet, Antalya deniz akvaryumu resif bölgesi 5,6 m2/adet, Kemer döküntü 4,2 m2/adet ve Antalya Kumluca'da ise 1,4 m2/adet olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, aslan balıklarının suyun 5m - 25m arasındaki bütün derinliklerde yaşayabildikleri belirlenmiştir. Yapılan gözlemlerde, aslan balıklarının substrat seçiminde; kayalık ve yapay resifleri, kumlu ve çamurlu dip yapılarına göre daha fazla tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca, Serranidae familyası üyeleri ve ahtapot gibi korunaklı dip yapılarını seçtikleri belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda yaz ve kış mevsiminde bu balıkların yoğunluklarının popülasyona katılan yeni bireyler sayesinde arttığı; yeni bireylerin bu alanlara göç etmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of 2 lion fish species living in the Mediterranean coast of our country is examined. For this purpose, 7 sampling stations were selected in the gulf of Antalya. These stations were Gazipaşa women beach, Alanya port, Side ancient city, Antalya yacht marina, Antalya marine aquarium artificial reef station, Kemer döküntü, Antalya Kumluca from east to west, respectively. Sampling was conducted twice a year in summer and winter seasons. The samples were constructed from 0 to 25 m depths of the sea. Visual counting method was used and underwater data were recorded on underwater note boards. The status of lion fish, density, structure of the bottom and the numbers of fish in m2 were determined by underwater photographs and video cameras. As a result, both lionfish species (Pterois miles and Pterois volitans) were found. The maximum density was determined at the Antalya Marine Aquarium Water intake pipe system. The lowest density was determined at Side station. The densities were calculated as Gazipaşa women beach 2.2; Alanya marina 3.2; Side ancient city 0.7; Antalya yacht port 1.5; Antalya marine aquarium artificial reef station 5.6; Kemer döküntü 4.2 and Antalya Kumluca 1.4 ind/ m2 was determined, from east to west, respectively. In the study, it was determined that lion fish were found in all depths from 5 m to 25 m. In observations, lion fish in the selection of substrate; reefs and artificial reefs are more preferable than sands and muddy bottoms. Also they were selected the sheltered substrates like Serranidae family members or octopus. As a result of the research, it was found that the density of these fish increased in the summer and winter season due to new individuals participating in the population; new individuals did not migrate to these areas.