Pancar suyunun voleybolcuların aerobik ve anaerobik performansı üzerine etkisi
The effect of beetroot juice on aerobic and anaerobic performance of volleyball players
  1. Tez No: 557532
  2. Yazar: GİZEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KAYA BİLECENOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elit olmayan 11 erkek voleybolcuyla yapılan çalışma; nitrattan zengin pancar suyunun voleybolcuların aerobik ve anaerobik performanslarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çift kör çapraz çalışma olarak uygulanan çalışmadaki voleybolcuların yaş ortalamaları 20,73 ± 1,42, boy ortalamaları 185,0 ± 2,0 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 78,0 ± 3,1 kg ve BKİ ortalamaları 22,83 ± 3,4 kg/m2 olarak bulunmuştur. Çalışmada voleybolculara dikey sıçrama, yaylanarak sıçrama (Smartspeed sıçrama matı ve el bilgisayarı (Fusion Sport, Avusturya)), YO-YO IR1 testleri uygulanmış ve voleybolcuların kan laktat düzeylerine bakılmıştır. Voleybolcular, başlagıç ölçümleri alındıktan sonra 6 gün boyunca 2x70 ml (~12,8 mmol nitrat) pancar suyu veya nitratı uzaklaştırılmış 2x70 ml pancar suyu (Plasebo) tüketmişlerdir. 6 günün sonunda testler tekrarlanmış ve takip eden 8 gün voleybolcular bir takviye tüketmemişlerdir. Bu arınma dönemi sonrası plasebo alanlarla nitrat içeren pancar suyu alanlar değiştirilerek ikinci takviye dönemi başlamış ve 6 günün sonunda testler tekrarlanmıştır. Bulgular, SPSS IBM 22 programıyla değerlendirilmiştir. Bulguların karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş Örneklem T testi ve parametrik olmayan Wilcoxon T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out with 11 non-elite male volleyball players and the aim of this study was to determine the effects of nitrate rich beetroot juice on aerobic and anaerobic performance of volleyball players. In this double blind cross study, mean age of the volleyball players was 20.73 ± 1.42, height was 185.0 ± 2.0 cm, body weight was 78.0 ± 3.1 kg and BMI was 22.83 ± 3.4. kg / m2. Vertical jump test, countermovement jump test (Smartspeed jump mat and hand-held computer (Fusion Sport, Austria)), and YO-YO IR1 tests were applied by volleyball players. Also their blood lactate levels were determined. After the baseline measurements were taken, volleyball players consumed 2x70 ml (~ 12.8 mmol nitrate) beetroot juice or nitrate-depleted beetroot juice (placebo) for 6 days. At the end of 6 days, the tests were repeated and volleyball players had no supplementation the following 8days. After this wash-out period, placebo group and nitrate containing beetroot juice group were replaced, and the second supplementation period had begun. The tests were repeated at the end of 6 days. The findings were evaluated with SPSS IBM 22 program. Paired Samples T test and nonparametric Wilcoxon T test were used to compare the findings.