Elit oryantring sporcularında tek doz alınan pancar suyunun bazı performans parametrelerine etkisi
The effect of A single dose of beetroot juice on some performance parameters in elite orienteering athletes
- Tez No: 536796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma; elit oryantiring sporcularında tek doz alınan pancar suyunun bazı performans parametrelerine etkisini araştırmak için yapıldı. Bu çalışmada aynı sporculara pancar suyu ( ~8,4 mmol NO3- ) ve placebo olmak üzere iki ölçüm uygulandı. Değerlendirmeyi takiben her iki ölçüm programına devam eden 25-31 yaşları arası 10 sporcu çalışmaya dahil edildi. Çalışma çift kör planlandı. Sporcular teste koşu bandında % 0 eğimde, 8 km/s koşu hızında başladı ve 3 dk sonra hız 10 km/s'e çıkarıldı. 10 km/s hızdan sonra her üç dakikada bir hız 2 km/s, 18 km/s hızdan sonra 1 km/s arttırılarak sporcu testi kendisi bırakana kadar sürdürdü. Sporcular teste başlamadan ve her hız artımından önce 1 dk. dinlendirilerek kulak memelerinden kan alındı. Test sırasında laktat değerleri, kalp atım sayıları ve solunum parametreleri kaydedildi. Grubun ölçümler arası farklılıkları 'Wilcoxon İşaret' testi kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
This study; In the elite of the athletes, the effect of single dose of beetroot juice was made to investigate the on some performance parameters. In this study, two measurements were applied to the same athletes as beetroot juice (~ 8.4 mmol NO3-) and placebo. Following the assessment, 10 athletes from 25-31 years of age were included in the study. The study was planned double blind. The athletes started the test at 0% tilt on the treadmill, at a speed of 8 km/h, and 3 minutes later, the speed was increased to 10 km/h. After a speed of 10 km/h every three minutes, the speed of the athlete's test continued to increase by 1 km/h after speed of 2 km/h, 18 km/h. The athletes were taken to the test and were rested for 1 minute before each speed increase and blood was obtained from the earlobes. During the test, lactate values, heart rate numbers and respiratory parameters were recorded. The group's differences between measurements were examined using the ' Wilcoxon sign ' test.