Draft sörveyin güvenilirliği ve yapılan hataların araştırılması
Reliability of draught survey and investigation of the errors
- Tez No: 557559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya denizyolu taşımacılığında en büyük gemi filosuna dökme ve genel kargo gemileri sahiptir. UNCTAD verilerine göre 2017 yılı dünya dökme yük gemi filosu 796.581.000 ton, dünya genel kargo gemi filosu 74.824.000 tonluk büyüklüğe sahiptir. Bu tip gemilerle cevher, hububat, demir-çelik ürünleri, kömür, hurda vs. birçok ürünün ticareti gerçekleştirilmektedir. Dökme yük ve genel kargo gemilerinde yük miktarının tespitinde kullanılan yöntem genel olarak draft sörvey hesabıdır. Çalışma kapsamında dökme yük ve genel kargo gemilerinden 2011-2018 yılları arasında yapılmış aynı sefer numarasına ait yükleme ve tahliye draft sörvey raporları toplanmış ve bu raporlar arasındaki fark incelenmiştir. Draft sörvey ve draft sörveyde oluşabilecek hatalar ile ilgili literatür taraması yapılmış ve uzman görüşlerine başvurularak hata kaynaklarıyla ilgili hazırlanan bulanık AHS anketi gemi uzakyol kaptanları ve birinci zabitlerine uygulanmış ve konu ile ilgili belirlenen kriterlerin önem dereceleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulanık AHS anketi değerlendirmelerinde draft sörveyde oluşan hatalar önem sırası ile %38 draftların okunması, %32 sörveyör eğitim eksikliği, %19 balast ölçümü ve %11 deplasman hesabı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
World bulk carrier fleet and general cargo fleet is bigger than any other kind of ship fleets in the World in total. According to UNCTAD data 2017 world bulk carrier fleet tonnage is 796,581,000 metric tons and world general cargo ship tonnage is 74,824,000 metric tons. Trade of grains, ores, coal, scrap etc. are being maden by these ships around the world. Main cargo weight measuring method at bulk carriers and general cargo vessels is draught survey calculation. Within scope of the study, loading and discharging draught survey reports dated between 2011-2018 has been collected from the ships and difference between loading and discharging figures has been analyzed. Literature about draught survey and draught survey error sources has been reviewed. A fuzzy AHP questionnaire was prepared in the light of opinions of the experts and the questionnaire was answered by captains and chief officers for the purpose of taking their opinion and determining priority vector of the criterions at draught survey error sources. As a result, priority vector of the criterions were found as %38 draught reading, %32 lack of surveyor education, %19 ballast measurement and %11 displacement calculation.