Cihazlar ile transkatater asd kapatma uygulanan hastaların izlem sonuçları
Follow-up results of patients who had transcathatery atrial septal defect closure with device
  1. Tez No: 557569
  2. Yazar: YEŞFA ŞEBNEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NİŞLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamız Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyoloji Bilimdalı'nda 2008-2017 yılları arasında yapılan transkateter ASD kapatma vakaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda amacımız başarıyı ve komplikasyonlar üzerine etkenleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Vaka kapsamında 232 hastanın dosyaları arşivden geriye dönük olarak değerlendirildi. 24 hastanın dosyası eksik olduğundan ya da arşivden temin edilemediğinden çalışma kapsamına alınmadı. Yaptığımız çalışmada TTE ile yapılan değerlendirmede; 2 yaş üzerinde, kilosu 15 kilogram üzerinde, volüm yüklenmesini düşündürecek şekilde sağ atriyum ya da ventrikülde dilatasyon saptanan ya da pulmoner/sistemik akım oranı 1,5 ve üzerinde olan, atriyal septal defekt (ASD) ile atriyoventriküler (AV) kapaklar, vena kava süperior (VKS), vena kava inferior (VKİ), koroner sinüs ve sağ üst pulmoner ven ile arasında 5 mm'den fazla rim bulunan, posterior ya da inferior rimlerden sadece birinin 2 mm ve üzerinde olduğu hastalar cihaz ile transkateter ASD kapatma işlemine uygun olarak kabul edildi. Hastaların tamamına“balloon-sizing”işlemi uygulandı. Hastaların dosyalarından demografik bilgileri, şikayetleri, semptomları, ekokardiyografi yapılan tarih ve bulguları, ASD tanı tarihleri, transkateter cihaz ile kapatma yapılan tarih, transözofageal ekokargiyografi (TEE) yapılıp yapılmadığı ve bulguları, işlem sırasında“baloon-sizing”ile ölçülen çapları, yerleştirilen cihaz boyutu, işlem sırasında ya da sonrasında yaşanan yaşanan major ya da minor komplikasyonlar, aile öyküsü, eşlik eden hastalık ya da sendromlar, işlem sonrasındaki takiplerde yaşanan sorunlar kağıt üzerinde ve dijital ortamda kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda %39,9'u (n=83) erkek, %60,1'i (n=125) kız olmak üzere ASD tanısı almış 208 çocuk olgu ile gerçekleştirilmiştir. Olguların başvuru yaşları 3 gün ile 220 ay arasında değişmekte olup, ortalama 88,06±56,52 aydır. Ailede kalp hastalığı durumu incelendiğinde; %87,0'sinde (n=181) kalp hastalığı saptanmazken, %13,0'ünün (n=27) ailesinde kalp hastalığı saptanmıştır. Hastaların %81.7'inde (n=170) başvuruda şikayet olmadığı öğrenilmişken, %18.3'unda (n=38) ise şikâyet olduğu gözlenmiştir. Süt çocukluğu döneminde kalp yetersizliği görülen 7 olgunun 4'ünde hafif, 3'ünde ise ağır düzeyde yetersizlik saptanmıştır. EKO ile ölçülen çap uzunlukları, TEE ile ölçülen çap uzunlukları ve“balloon-sizing”ile ölçülen çap uzunlukları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Komplikasyon yaşanmayan hasta oranı %95,7 olarak saptanmış olup, en sık majör komplikasyon cihaz embolizasyonu iken en sık minör komplikasyon aritmi olarak saptanmıştır. Hastalarımızın hiçbirinde cihaz embolizasyonuna bağlı ölüm yaşanmamıştır. Cihaz tipine göre işlem komplikasyonu istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. (p=0,075; p>0,05); Sonuç: Çalışmamızda EKO ile ölçülen çap uzunlukları, TEE ile ölçülen çap uzunlukları ve“balloon-sizing”ile ölçülen çap uzunlukları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Cihaz tipine göre işlem komplikasyonu istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Cihaz ile transkateter ASD kapatma işlemi tecrübeli ve uygun bir ekip ile gerçekleştirildiğinde gelişmiş ülkeler ile uyumlu mortalite ve morbidite oranları sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
FOLLOW-UP RESULTS OF PATIENTS WHO HAD TRANSCATHATERY ATRIAL SEPTAL DEFECT CLOSURE WITH DEVICE ABSTRACT Objective: In this retrospective study we aimed to evaluate the follow-up results the patients retrospectively who are admitted to Pediatric Cardiology Department of Istanbul University, between 2008 and 2017 and performed transcathatery closure of ASD. In this sudy we aimed to evaluate the factors effected success and complications of procedures. Material and Method: 232 patient files evaluated retrospectively. 24 of patients excluded from the study as the flies of these patients in archive could not be founded or data needed to be evaluated was missing. Includion criteria transcathatary closure of ASD; to be older than 2 years old, to weigh more than 15 kilograms, dilatation of right atrium as an indicator of volume over-load, dilatation of right ventricule as indicator of pulmonary/systemical pressure higher than 1,5, to have rims longer than 5 milimeters in VCI, VCA, coronary sinus and right pulmonary artery, to have at least 2 mm long posterior or inferior rims.“Baloon-Sizing”procedure performed to all patients. Demographical datas, complaints, symptoms, ecocardiographical findings, TEE findings if performed, the size of defect in baloon-sizing, the size of device, major and minor complications, family history, accompanying syndroms recorded on paper and digitally. Results: In our study, 208 children, 39.9% (n = 83) male and 60.1% (n = 125) female patients were diagnosed with ASD. The ages of the patients ranged from 0.1 to 220.4 months and the mean age was 88,06 ± 56,52 months. When the family history of heart disease is examined; heart disease was not found in 87.0% (n = 181) of the patients and 13.0% (n = 27) of the patients had family history of heart disease. In 81.7% of the patients (n = 170), it was found out that there was no complaint and 18.3% (n = 38) had complaints. Of the 7 infants diagnosed heart failure, 4 of them were mild and 3 of them were severe. A statistically significant correlation was found between diameter lengths measured with ECO, diameter lengths measured by TEE and diameter lengths measured by Baloon-Sizing. Patients with succesful procedure rates were found to be 95.7%, while the major complication was device embolization and arriythmia was the most common minor complication. None of our patients experienced death due to device embolization. The procedure complication was not statistically different according to the device type. (p = 0.075; p> 0.05) Conclusion: In our study, a statistically significant correlation was found between diameter lengths measured with ECO, diameter lengths measured by TEE and diameter lengths measured by Baloon-Sizing. The procedure complication was not statistically different according to the device type. When the transcatheter ASD closure process is performed with an experienced and appropriate team, mortality and morbidity rates compatible with developed countries can be provided.