Avrupa Birliği'ne giriş sürecinin Türkiye'nin kentleşme ve çevre politikalarına etkileri
Effects of accession process to The European Union on urbanization and environmental policies of Turkey
  1. Tez No: 557581
  2. Yazar: VAHİDE DÖNMEZ İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Doğal kaynakların bilinçsiz tüketimi ve sanayileşme sürecinde çevresel tahribat, canlıların yaşamsal sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemiştir. Bu sürecin farkındalığı oluşana kadar çevre kirliliği, çarpık kentleşme, kaynakların yok olma tehdidi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalınmıştır. Küresel boyuta ulaşan bu sorunların ancak küresel boyutta mücadeleler ile çözüm sağlanabileceği fark edilmiş, bu kapsamda AB çevre ve kentleşme alanındaki çalışmalarına ağırlık vermiştir. AB ekonomik çıkarlarını bir kenara koyup, sürdürülebilir çevre ve kentleşme politikalarına yönelmiştir. AB sadece ticari bir birlik olarak değerlendirilmemelidir. AB kültürel, ekonomik ve siyasi formda olup, üye devletlerin de bu yapıya uyum sağlamaları gerekli görülmüştür. Birliğin benimsemiş olduğu politikaların üye devletler ve aday devletler tarafından da benimsenmesi gerekmektedir. Türkiye AB'ye aday devlet statüsünde olup, müktesebata uyum sağlayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir. Beş yıllık kalkınma planları ve her yıl düzenlenen ilerleme raporları bu çabaların göstergesi niteliğindedir. Kentsel politikalar ve çevre politikaları müktesebata uygun biçimde gerçekleştirilme çalışmaları devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, çevre ve kentleşme sorunlarının gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu süreç dâhilinde Türkiye'nin, AB'ye üye devlet statüsüne erişebilmek için müktesebata uyum çalışmalarından bahsedilmiştir. AB'ye uyum sürecinde Türkiye'nin nerede olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unconscious consumption of natural resources and the destruction of the environment in the course of industrialization impaired the vital sustainability of living beings. Until the awareness of this process was awakened, many problems such as environmental pollution, distorted urbanization and the threat of resource extinction had occured. It has been recognized that these problems which reach a global dimension, can only be solved through efforts on a global scale. The EU setting aside its economic interests has changed its focus on sustainable environmental and urbanization policies. The EU should not be considered merely as a trade association. The EU as a cultural, economic and political entity requires member states to comply with its structure. The policies adopted by the Union must also be adopted by Member States and candidate states. Turkey as an EU candidate continues to work to ensure alignment with the acquis. Five-year development plans and annual progress reports are indicative of these efforts. Urban and environmental policies will continue to be implemented with the acquis. This thesis highlights the development of environmental and urbanization issues. In this process, efforts aligned with the acquis to reach accession-candidate status, including Turkey's, were noted. Furthermore, Turkey's current status of accession during the harmonization process to the Europan Union will also be depicted.