Akıllı telefon bağımlılık düzeyinin boyun ağrısı, fonksiyonel durum ve kas aktivasyonuna etkisi
The effect of smartphone addiction level on neck pain, functional status and muscle activation
- Tez No: 557586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç:Çalışma gençlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyini belirlemek, bağımlılık düzeyinin boyun ağrısı, fonksiyonel düzey, boyun kaslarının basınç ağrı eşiği düzeyi ve kas aktivasyonuna etkisini araştırmak amacıyla 112 üniversite öğrencisi üzerinde yapılmıştır.Gereç ve Yöntem: Olguların boyun çevresi kaslarından bilateral olarak üst trapez, servikal erektör spina, sternokleidomastoideus kasları değerlendirmeye alınmıştır. Olguların kas aktivasyon düzeyleri dinlenme ve maksimum izometrik kontraksiyon ölçümleri alınarak yüzeyel elektromiyografi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kas hassasiyet düzeyi, basınç ağrı eşiği kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca akıllı telefon bağımlılık düzeyinin belirlenmesinde Akıllı Telefon Bağımlılık İndeksi, fonksiyonel düzeyin belirlenmesinde Boyun Özür Ölçeği ve ağrı düzeyinin değerlendirilmesinde Görsel Analog Skalası kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpoose: The study was conducted on 112 university students to determine the level of smartphone addiction and to investigate the effect of smart phone addiction level on neck pain, functional level, pain pressure threshold level and muscle activation of neck muscles. Material and Method:The neck muscles of the participants (upper trapezius, cervical erector spina, sternocleidomastoideus muscles) were evaluated bilaterally. Muscle activation levels were measured by resting and maximum isometric contraction measurements by using superficial electromyography. Muscle sensitivity was assessed using pressure pain threshold. In addition, Smartphone Addiction Scale was used to determine the level of smartphone dependence, Neck Disability Index was used to determine functional level and Visual Analog Scale was used to evaluate pain level.