Genç yetişkinlerde uzun süreli akıllı telefon kullanımının kas iskelet sistemi ağrısı ve üst ekstremite fonksiyonelliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of long-term smart phone use on musculoskeletal pain and upper extremity functionality in young adults
- Tez No: 790624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın amacı genç yetişkinlerde akıllı telefonun uzun süreli kullanımının kas iskelet sistemi ağrısı ve üst ekstremite fonksiyonelliğine etkisini incelemekti. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Erbaa Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin akıllı telefon kullanan 18-25 yaş aralığındaki öğrencileri çalışmaya dahil edildi. Çalışma 177 kişinin katılım sağladığı anket çalışması olarak planlandı. Katılımcılara sırasıyla; akıllı telefon bağımlılık düzeyini belirlemek için“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği(ATBÖ)”, ağrı hakkında veri toplamak için“Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi(CKİSRA)”, üst ekstremite fonksiyonelliğini belirlemek için“Kısa Form Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (The Shortened Disabilities Of The Arm, Shoulder And Hand Questionnaire - QUICK-DASH)”, üst ekstremite enduransını belirlemek için“Modifiye Push Up Testi”ve üst ekstremite koordinasyonunu belirlemek için“Disklere Dokunma Testi”uygulandı. Katılımcılar Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği verilerine göre akıllı telefon bağımlısı olanlar ve olmayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of long-term use of smartphones on musculoskeletal pain and upper extremity functionality in young adults. The students of Tokat Gaziosmanpaşa University Erbaa Faculty of Health Sciences between the ages of 18-25 using smart phones were included in the study. The study was planned as a survey study in which 177 people participated. Smartphone Addiction Scale was used to assess smartphone addiction level, Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire for pain, The Shortened Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire-QUICK DASH for upper extremity functionality, Modified Push Up Test for upper extremity endurance and Tapping Discs Test for upper extremity coordination. Participants were divided into two groups according to the Smartphone Addiction Scale data as those with and without smartphone addiction.