Gemiadamlarının iş stresi algılarının iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkilerinin incelenmesi
Research on influences of seamen's work stress percepti̇on on work satisfaction and intenti̇on of leaving
  1. Tez No: 535137
  2. Yazar: İBRAHİM DÜĞENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşletme yönetimlerinde son zamanlarda iş stresi ve iş tatmini performans yönetimlerinin en önemli unsurları arasında olmayı başarmıştır. Çalışanların motivasyonu örgütlerin başarısı önemli derecede etkileyen faktörlerden biridir. İşletmelerde insan gücünün aktif olarak kullanılabilmesi için, çalışanların, tayin, terfi, ücret, izin , fiziksel olanakların kullanımı sorumluluk ve yetki verme gibi konularda adaletli davranılmalıdır. Aksi durumda çalışanların iş doyumu ve işe karşı motivasyonlarında azalma olacaktır. İşletme çalışanları bu çeşit rahatsızlıklarını bazen dile getirir bazen de içlerine atarlar. Tüm bunlar işlerine karşı duydukları doyumu azaltırken işletmeye karşı aidiyet duygularını zedeler ve performanslarını düşmesine sebep olur. İşletmelerin başarısında insanın rolü tartışılmazdır. İş tatmini örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilerken, örgütsel bağlılık da is tatmini de aynı yönde etkiler. Son yıllarda örgütsel bağlılık, iş tatmini hususları çalışanların verimlilikleri ve işyerlerinde çalışma süreleri açısından önemini artırmıştır. Bu araştırmada gemiadamlarının iş stresi ve iş tatmini seviyelerinin işten ayrılma niyeti üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın örneklemi 392 gemiadamından oluşmuştur. Araştırma sonucunda temin edilen veriler SPSS programı ile uygun analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
: Recently, job stress and job satisfaction have been among the most important elements of performance management. Employee motivation is one of the factors that significantly affect the success of organizations. In order to use the manpower actively in enterprises, the employees should be treated fairly in matters such as appointment, promotion, wages, leave, use of physical facilities, responsibility and authority. Otherwise, there will be a decrease in the job satisfaction and motivation of the employees. Business workers sometimes express this kind of sickness and sometimes repress. All this reduces their satisfaction with their work and damages their sense of belonging to the business and causes their performance to drop. The role of human in the success of enterprises is indisputable. Job satisfaction affects organizational commitment positively, while organizational commitment affects job satisfaction in the same way. In recent years, organizational commitment, job satisfaction issues have increased the importance of the employees in terms of their productivity and working periods. In this research, the effects of job stress and job satisfaction levels of seafarers on the intention of leaving are investigated. In this direction, the sample of the study consisted of 392 seafarers. The data obtained from the research were analyzed by SPSS program with appropriate analysis methods.