Kadın yoksulluğu ile mücadelede mikro finansman ( Bursa örneği)
Mi̇cro finance in struggling the woman's poverty ( Bursa example )
- Tez No: 557628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Son yıllarda tüm dünyayı yakından ilgilendiren yoksulluk kavramı Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de çok yönlü araştırmalara konu olmaktadır. Yoksulluk, en genel anlamda insanların asgari yaşam düzeylerini devam ettirebilmeleri için gıda, giyim ve barınma gibi temel gereksinimlerini karşılayamama durumudur. Yoksulluk içinde en büyük payı ise kadınlar oluşturmaktadır. Erkeklere oranla kadınların yoksulluğu daha şiddetli yaşamaları ayrıca hane reisi kadın olan yoksul aile sayısının artması kadın yoksulluğu ile mücadeleyi önemli kılmaktadır. Toplumdaki cinsiyet eşitsizliği, kadının hane içindeki konumu, eğitim seviyesinin düşüklüğü ve düşük ücretlerde çalışma gibi nedenler kadınların yoksulluk riskini, daha fazla arttırdığı bilinmektedir. Kadınların yoksulluk risklerini azaltmak ya da kadın yoksulluğunu gidermek için tüm dünyada birçok çözüm yolları üretilmiştir. Bu çözüm yollarından biri de mikro kredi sistemidir. Mikro kredi kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkân sağlayan kefil ve teminat gerektirmeyen güven esaslı bir finans programıdır. Bu araştırmanın amacı kadın yoksulluğu ile mücadelede konusunda mikro kredi uygulamasının Bursa ölçeğinde etkinliğini belirlemektir. Çalışma kredi programına üye kadınlara anket uygulanarak SPSS programı aracılığıyla analiz edilip şu sonuçlara ulaşmıştır. Mikro krediden yararlanan kadınların, bu uygulamadan genel olarak memnun oldukları, özgüvenlerinin arttığı, gelir seviyelerinin yükseldiği, krediden elde ettikleri geliri temel ihtiyaçları gidermenin yanında mevcut işlerini geliştirmekte kullandıkları görülmüştür. Elde edilen bulgularla mikro kredi uygulamasının Bursa alanında kadın yoksulluğu ile mücadelede etkin bir uygulama olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theconcept of poverty, which is closelyrelatedtothewholeworld in recentyears, has beenthesubject of multi-facetedresearches in ourcountry as well as in theworld. In general, poverty is theinability of peopletomeettheirbasicneedssuch as food, clothingandshelter in ordertomaintaintheir minimum livingstandards. Womenconstitutethelargestshare of poverty. Women'spoverty is more severe comparedto men, andthenumber of poorfamilies, thefemalehead of households, makesfightingagainstwomen'spovertyimportant. It is knownthatgenderinequality in society, women'sposition in thehousehold, loweducationlevelandworking at lowwagesincreasewomen's risk of povertymore. Therehavebeenmanysolutionsaroundtheworldtoreduceoreliminatewomen'spovertyrisks. One of thesesolutions is themicrocreditsystem. Microcredit is a trust-basedfinance program thatdoes not requirewarrantiesandguaranteesthatenablewomentoengage in income-generatingactivities on theirown. Theaim of thisresearch is todeterminetheeffectiveness of micro-creditapplication in thefightagainstwomenpoverty in Bursa scale. Thestudy has beenanalyzedbymeans of the SPSS program byapplyingquestionnairestowomenwhoaremembers of theloan program andreachedthefollowingconclusions. Itwasseenthatwomenbenefitingfrommicro-creditweregenerallysatisfiedwiththispractice, their self-confidenceincreased, theirincomelevelsincreased, andtheincometheyobtainedfromthecreditwasused in ordertomeettheirbasicneedsandtoimprovetheircurrentbusiness. Accordingtothefindings, it is concludedthatmicro-creditapplication is an effectiveapplication in thefightagainstfemalepoverty in Bursa.