An examination of the impact of an online professional development program on language teachers' cognition and teaching practices
Çevrimiçi bir mesleki gelişim programının İngilizce öğretmenlerinin bilişi ve sınıf uygulamaları üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 557630
  2. Yazar: BEHİCE CEYDA SONGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖZKÖSE BIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Son yıllarda çevrimiçi mesleki gelişim uygulamalarında yapısalcı yaklaşımlara doğru bir yönelim meydana gelmiştir (Whitehouse, McCloskey & Ketelhut, 2010). Bu uygulamaların bazıları mesleki öğrenme toplulukları modeline dayanmakta olup öğretmenleri işbirliğine, sınıfları ile ilgili uygulamalar yapma ve bunlar üzerine düşünmeye yönlendirmeyi amaçlamaktadır (Lantz-Andersson, Lundin & Selwyn, 2018). Bu gelişmelere rağmen oldukça az sayıda çalışma, bu tarz mesleki gelişim programlarına katılan öğretmenlerin bilişsel ve öğretmenlik uygulamalarındaki değişiklikleri ele almıştır. Bu araştırma boşluğunu doldurmak için bu çalışmada, bir dizi internet seminerinin yanı sıra çevrimiçi veya yüzyüze yapılan ders araştırması uygulamalarını içeren bir çevrimiçi mesleki gelişim programına katılan Türk İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimi incelenmektedir. Bu çoklu durum araştırmanın amacı öğretmenlerin katıldıkları internet seminerleri ve yüz yüze veya çevrimiçi DA gruplarında yaşadıkları öğrenme süreçlerinin mesleki gelişimlerine olan katkılarını ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda bu çevrimiçi mesleki gelişim programının mesleki gelişime katkı sağlayan yönleri araştırılmaktadır. Çalışmanın katılımcılarını Türkiyede ortaokul ve lise düzeyinde çalışan 10 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Grupların içinde gerçekleşen öğrenmenin nitel olarak tarifini sunmak için, her birinde 3 veya 4 öğretmen olmak üzere 2 çevrimiçi ve 1 yüz yüze ders araştırması grubu oluşturulmuştur. Çevrimiçi olacak bir ders araştırması uygulamasını belirlemek için Dudley'nin (2014) çalışmasında önerdiği DA modeli eş zamanlı ve eş zamanlı olmayan araçların kullanımı ile çevrimiçi öğrenme için adapte edilmiştir. Bu öğretmenler aynı zamanda bir Marie S. Curie Projesi kapsamında İngilizce öğretim teknikleri ve dil sınıflarında teknoloji kullanımı konuları ile ilgili 6 webinara katılmışlardır. Programa katılan öğretmenlerin düşünce ve pratiklerindeki kısa süreli ve uzun süreli değişimlerini incelemek için öğretmenlerin dünyasını yansıtan alanları içinde bulunduran Clarke ve Hollingsworth (2002)' a ait Bağlantılı Öğretmen Gelişimi Modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, veri toplama araçları olarak; ders araştırması toplantı kayıtları, araştırma derslerin vidyo kayıtları, öğretmenlerle yapılan görüşmeler, ders planları, kullanılan çevrimiçi platformlardaki öğretmen gönderileri, öğretmenler tarafından yazılan yansıtma raporları, çalışmanın başında ve sonunda yapılan sınıf gözlemini takiben çağrışım tekniğine dayalı görüşmeler dahil edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, hem çevrimiçi hem yüz yüze ders araştırması gruplarındaki tüm öğretmenlerin bu çalışmada sunulan mesleki gelişim programına katılımlarından sonra düşünce ve sınıf pratiklerinde çeşitli derecelerde ve şekillerde bazı değişiklikler gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulguları, hem çevrimiçi hem yüz yüze ders araştırması gruplarındaki tüm öğretmenlerin mesleki gelişim programında elde ettikleri öğrenme deneyimlerine bağlı olarak düşünce ve sınıf pratiklerinde çeşitli derecelerde ve şekillerde değişiklikler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu değişikliklerin çoğunun öğretmenlerin dış dünyasını yansıtan Dışsal Alanda yer alan webinarlar ve ders araştırmasındaki öğretmenler arası tartışmalardan kaynaklandığı görülmüştür. Aynı zamanda öğretmenlerin uygulama alanını yansıtan Pratik Alanda bulunan ders planlama ve ders anlatımı uygulamalarının da öğretmenlerin gelişimine katkı sağladığı bulunmuştur. Sınıf uygulamalarının öğrenci ile ilgili sonuçları üzerine yapılan yansıtmaların, öğretmenlerin bilişinde uzun süreli değişikliklere sebep olduğu bulunmuştur. Bu veriler sınıf gözlemleri ile desteklendiğinde, öğretmenlerin sınıf pratiklerindeki değişikliklerin çoğunun pedagojik değişimlerden çok teknoloji entegrasyonu ile ilgili olduğu görülmüştür. Çalışma, çevrimiçi ve yüzyüze ders araştırması uygulamalarının etkili bir şekilde işleyebilmesi için önemli öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent decades, there has been a corrective move towards constructivist approaches to Online Professional Development (OPD) (Whitehouse, McCloskey & Ketelhut, 2010). Encapsulated in a professional learning community paradigm, recent OPD efforts aim to address the professional needs of the teachers by providing them with collaborative, reflective and situated learning opportunities (Lantz-Andersson, Lundin & Selwyn, 2018). Despite these developments, very few studies have addressed the cognitive and behavioral changes of teachers who attended such OPD programs. To address this gap, this study set out to contribute to this stream of research by examining the impact of an OPD program that included webinars and online or face-to-face lesson procedure on Turkish EFL teachers' professional development. In this multiple case study, the research focus was on uncovering how the processes of participating in both webinars and face-to-face or online LS groups helped teachers' professional growth during the OPD program. The effective features of the OPD program that led to the teachers' professional development were also aimed to be revealed. The participants of the study consisted of 10 female Turkish EFL teachers teaching at secondary or high school level. To provide a qualitative description of teacher learning within the groups, two online and one face-to-face lesson study group were formed with the inclusion of 3 to 4 teachers in each group. For online lesson study procedure, Dudley's (2014) version of Lesson Study (LS) was adapted to the online medium with the inclusion of some synchronous and asynchronous tools. In addition, as part of a Marie S. Curie Project, these teachers attended six webinars about English language teaching methodology and the integration of web 2.00 tools in language classes. To delve into the processes of teacher change, Clarke and Hollingsworth's (2002) Interconnected Model of Teacher Professional Growth, which includes four domains representing teachers' world was used to examine not only short term changes (change sequences) but also long-term changes (growth networks) in language teachers' cognition and teaching behaviors To this end, a bulk of qualitative data collection tools were used including the video-recordings of pre-lesson and post-lesson discussion meetings, video-recordings of the taught lessons, interviews, lesson plans, teacher posts in online platforms, reflection reports and pre- and post-observation data. The findings of the study demonstrated that all of the teachers in online and f2f lesson study groups were subject to substantial change in cognition and behavior as a result of their participation in OPD program. These changes were shown to be caused primarily by the webinars and the lesson study discussions in the External Domain and the lesson planning and teaching practices in the Domain of Practice despite varying degrees and patterns of change among teachers. The scrutiny of growth networks indicated that reflections on classroom outcomes led to the formation of growth networks representing long-lasting changes in teachers' cognition. It was also revealed that teachers' long-lasting changes centered mostly on technology integration rather than more general pedagogical transformations. The study proposed a set of important considerations for the effective functioning of online and face-to-face lesson study procedure for future OPD efforts.