1,2,4-triazol halkası içeren kükürt köprülü yeni metalli ve metalsiz ftalosiyaninlerin sentezi ve fotodinamik terapideki aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis and investigation of activities at photodynamic theraphy of new metal and metal-free phthalocyanines with sulfur bridge containing 1,2,4-triazole ring
  1. Tez No: 557632
  2. Yazar: GÜLBİN MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Onkoloji, Chemistry, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışması kapsamında literatürde kayıtlı olmayan 12 adet yeni bileşik sentezlenmiştir. Bu amaçla kuru etanol ve azot gazı ortamında 4-klorobenzilhidrazid'e 4- florofenil izotiyosiyanat katarak 2a bileşiği elde edildi. Yine 4-klorobenzilhidrazid'e aynı ortamda etilizotiyosiyanat ilavesiyle 2b bileşiği elde edildi. Daha sonra bu bileşiklerin 2M NaOH ortamında geri soğutucu altında kaynatarak 1,2,4-triazol birimleri içeren 3a ve 3b bileşikleri sentezlendi. Literatürde bilinen bu başlangıç maddelerinin sentezlerinin ardından; orijinal bileşikler olan ftalonitril türevleri 4a ve 4b bileşikleri, kuru DMF ve K2CO3 ortamında geri soğutucu altında kaynatılarak sentezlendi. 4a ve 4b bileşikleri kuru n-pentanol, DBU ve azot atmosferi altında 155°C'de ayrı ayrı geri soğutucu altında kaynatarak; 1,2,4-triazol grubu taşıyan kükürt köprülü 2 adet yeni metalsiz ftalosiyanin bileşiği (H2Pc) (5a1 ve 5b1) sentezlendi. Ardından yine 4a ve 4b bileşiklerine kuru n-pentanol, DBU ve azot atmosferinde 155C'de uygun metal tuzları ilaveleriyle 8 adet değişik metalli ftalosiyanin bileşiği (5a2-5 ve 5b2-5) sentezlendi. Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları elementel analiz, 1H- ve 13CNMR, UV-vis, IR, MALDI-TOF ve kütle spektral verileri değerlendirilerek aydınlatılmıştır. Bu bileşiklerin fotofiziksel ve fotokimyasal ölçümleri alınarak FDT'de foto-duyarlaştırıcı madde olarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, 12 new compounds not listed in the literature have been synthesized. For this purpose, compound 2a was obtained by adding 4-fluorophenyl isothiocyanate to 4-chlorobenzylhydrazide in dry ethanol under nitrogen gas atmosphere. Addition of ethylisothiocyanate to 4-chlorobenzylhydrazide in the same medium gave compound 2b. These compounds were then refluxed in 2M NaOH medium to synthesize compounds 3a and 3b, respectively, containing 1,2,4-triazole units. Following synthesis of these starting materials known in the literature, the original phthalonitrile derivatives 4a and 4b were synthesized by refluxing in dry DMF and K2CO3 medium, separately. 4a and 4b were refluxed again separately in dry n-pentanol, DBU and under nitrogen atmosphere at 155°C to synthesize 2 new metal-free phthalocyanine compounds (H2Pc) (5a1 and 5b1) bearing a sulphur bridged 1,2,4-triazole group. Subsequently, by adding appropriate metal salts separately to compounds 4a and 4b in the presence of dry n-pentanol, DBU, and under nitrogen at 155°C, same typed 8 different metal phthalocyanines (5a2-5 and 5b2-5) were also synthesized. The structures of the newly synthesized compounds were identified by elemental analysis, 1H- and 13C-NMR, UV-vis, IR, MALDI-TOF and mass spectral data. The photophysical and photochemical measurements of these compounds were taken and their usefulness as a photosensitizer in PDT was investigated.