Antibakteriyel bor bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of antibacterial boron compounds
  1. Tez No: 557633
  2. Yazar: OSMAN AGUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, antibakteriyel özellik gösteren bor bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve seramik üzerine uygulamaları araştırılmıştır. Sentezlemeyi hedeflediğimiz Gümüş Borat, Bakır Borat ve Çinko Borat bileşikleri için proje kapsamında gerekli reaksiyon malzemeleri olan Gümüş Nitrat (AgNO3), Bakır Nitrat Cu(NO3)2.3H2O, Çinko Nitrat Zn(NO3)2.6H2O ve Disodyum Tetraborat Dekahidrat(Boraks) (Na2B4O7.10 H2O) piyasadan temin edildi. Ayrıca ham seramik ve sır malzemeleri de Manisa'da faaliyet gösteren Matel Hammadde San. Tic. A.Ş Serel Seramik Fabrikasından temin edildi. Metal Boratlar; sulu ortamda geri soğutucu düzeneğinde, Nitrat Tuzlarının ve Boraksın 4 farklı Sıcaklık, Mol Oranı, Zaman ve Karıştırma Hızında reaksiyona sokularak sentezlendi. Sentezlenen ürünlerin X Işını Difraksiyonu (XRD), Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR), Enerji Dağılımlı X Işını Spektroskopisi (EDX), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Ultraviyole ve Görünür Bölge Spektrofotometresi (UV-VIS) ve Indüktif Eşleşmiş Plazma Spektroskopisi (ICP-OES) ile yapıları karakterize edildi. Daha sonra, sentezlenen borat bileşikleri Serel Seramik A.Ş.den temin edilen ham sır malzemesine %1 oranında eklenerek, 1x1 cm boyutlarında hazırlan seramik parçalarına uygulandı ve belirli bir sıcaklık aralığında fırınlandı. Fırınlanan seramik parçaları, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde Staphylococcus aureus(S.a.) - Escherichia coli (E.c) bakteri ekimleri yapılarak antibakteriyel özellikleri incelendi. Elde edilen sonuçlara göre; Borat Bileşiklerinin, Nitrat/Boraks mol oranı 2/1 ve 90 °C de en iyi sentezlendiği görüldü. Bu koşullarda sentezlenen Borat Bileşiklerinin eklendiği sırrın uygulandığı seramik parçaları antibakteriyel özellikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; synthesis, characterization and applications of boron compounds with antibacterial properties on ceramics were investigated. Silver Nitrate (AgNO3), Copper Nitrate Cu(NO3)2.3H2O, Zinc Nitrate Zn (NO3)2.6H2O and Disodium Tetraborate Decahydrate (Borax) (Na2B4O7.10 H2O) were provided from the market for synthesis Silver Borate, Copper Borate and Zinc Borate Compounds. In addition, raw ceramics and glaze materials were provided from Matel Hammadde San. Tic. A.Ş Serel in Manisa. The borates were synthesized by reacting the nitrate salts and the borax which prepared in the aqueous medium. Reactions were occured in the reflux reactor by changing the 4 different parameters of temperature, mole ratio, time and mixing speed. Properties of the synthesized products were characterized by X-Ray Diffraction (XRD), Thermogravimetric Analysis (TGA), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Fourier Transform Infrared (FTIR), Energy Dispersive X Ray Specttroscopy (EDX), Scanning Electron Microscopy (SEM), UV Visible Absorption (UV-VIS) and Inductive Coupled Plasma Spectroscopy (ICP-OES). Then, the synthesized borate compounds were added to different pieces of raw glaze obtained from Serel Seramik A.Ş., applied to the pieces of ceramics prepared in 1x1 cm dimensions and baked in a certain temperature regime. The baked ceramic fragments were examined for their antibacterial properties by staphylococcus aureus (Escherichia coli) - Escherichia coli (E.c) bacteria cultivation at the Department of Biology of Polatlı Faculty of Science and Letters, in Gazi University. According to the results obtained; Borate Compounds are syntesized Nitrate / Borax molar ratio 2/1 and at 90 °C at optimum condition. The ceramic fragments exhibited antibacterial properties.