Bor içeren n-süksinil kitosan (NSC)/dialdehitkarboksimetil selüloz (DCMC) hidrojellerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of boron-containing n-succinyl chitosan (NSC)/dialdehydecarboxymethyl cellulose (DCMC) hydrogels
- Tez No: 948837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİR KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kök kanal tedavisi sırasında yaşanan temel sorunlardan biri, diş kanalındaki bakteriyel enfeksiyonlardır ve bu enfeksiyonları tedavi seansları arasında yok etmek için etkili antibakteriyel ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, bor bileşikleri içeren, modifiye edilmiş doğal polimerler olan kitosan (CS) ve karboksimetilselüloz (CMC) bazlı yeni bir hidrojel sentezlemek ve kök kanal tedavisinde antibakteriyel bir ajan olarak potansiyelini değerlendirmektir. Bu bağlamda, kitosan (CS) ilk olarak N-süksinil kitosana (NSC) ve CMC de dialdehit karboksimetilselüloza (DCMC) modifiye edilmiştir. NSC'nin sübstitüsyon derecesi (SD) ninhidrin yöntemiyle, DCMC'nin oksidasyon derecesi (OD) ise hidroksilamin hidroklorür kullanılarak titrasyon yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca, CMC'nin DCMC'ye başarılı bir şekilde dönüştürüldüğü Tollens reaktifi kullanılarak tespit edilmiştir. Daha sonra, DCMC ve NSC çapraz bağlanarak hidrojel hazırlanmıştır. Ardından hidrojel üzerine boraks (BX), sodyum oktaborat (SOB) ve borik asit (BA) gibi çeşitli bor bileşikler yüklenmiştir. Modifiye edilmiş polimerlerin ve DCMC/NSC hidrojelinin kimyasal yapısı fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve nükleer manyetik rezonans (NMR) ile tespit edilmiştir. Ayrıca, yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile ve termal stabilitesi termogravimetrik analiz (TGA) ile incelenmiştir. Bor bileşiklerinin pH 7.4'te zamana bağlı olarak salınımı incelenmiş olup şırınga edilebilirliği belirli bir kuvvet altında araştırılmıştır. Daha sonra, E. feacalis bakterilere karşı antibakteriyel özellikleri araştırılmış ve diş kanalına penetrasyon kabiliyeti incelenmiştir. Sonuçlarda, CS ve CMC polimerlerinin başarılı bir şekilde modifiye edildiğini ve DCMC/NSC hidrojel oluşturduğunu gösterilmiştir. SEM görüntüleri, hidrojelin uygun gözenekli bir yapıya sahip olduğunu göstermiş ve bu boşluklar ilaç yüklü hidrojellerde gözlenmemiştir. Bor içeren hidrojeller E. feacalis'e karşı etkin antibakteriyel aktivite göstermiştir. Öte yandan, sentezlenen hidrojellerin iyi penetrasyon kabiliyetine sahip olup diş kanalına da nüfuz edebilmektedir. Bu bulgular, etkin antibakteriyel özellik ve biyouyumluluk potansiyeli sayesinde, bor içeren DCMC/NSC hidrojellerinin diş kanal tedavisi seanslarında kullanılmak üzere umut verici bir seçenek olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Antibakteriyel, Dialdehit karboksimetilselüloz (DCMC), Hidrojel, Kontrollü İlaç Salımı, Kanal Tedavisi, N-süksinil kitosan (NSC)
Özet (Çeviri)
Bacterial infections of the tooth canal are one of the main problems during root canal treatment and effective antibacterial agents are needed to eliminate these infections between treatment sessions. The aim of this thesis is synthesize of a new hydrogel, based on modified natural polymers, chitosan (CS) and carboxymethylcellulose (CMC), containing boron compounds and evaluate its potential as an antibacterial agent in root canal treatment. In this context, firstly, chitosan (CS) was modified to N-succinyl chitosan (NSC) and CMC was modified to dialdehyde carboxymethylcellulose (DCMC). The degree of substitution (SD) of NSC was determined by ninhydrin method and the degree of oxidation (OD) of DCMC was determined by titration method using hydroxylamine hydrochloride. Furthermore, the successful conversion of CMC to DCMC was also demonstrated by Tollen's reagent. Then, the hydrogel was prepared by crosslinking DCMC and NSC. Afterwards, various boron compounds such as borax (BX), sodium octaborate (SOB) and boric acid (BA) were loaded onto the hydrogel. The chemical structure of the modified polymers and DCMC/NSC hydrogel was determined by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and nuclear magnetic resonance (NMR). Furthermore, the surface morphology was investigated by scanning electron microscopy (SEM) and thermal stability was investigated by thermogravimetric analysis (TGA). The time-dependent release of boron compounds at pH 7.4 was studied and the syringeability was investigated under a specific force. Then, the antibacterial properties of hidrojel was studied against E. feacalis bacteria and its penetration ability into the tooth canal was also investigated. The results showed that CS and CMC polymers were successfully modified and formed DCMC/NSC hydrogel. SEM images showed that the hydrogel had a favorable porous structure and these voids were not observed in the drug-loaded hydrogels. The boron-containing hydrogel showed significant antibacterial activity against E. feacalis. On the other hand, the synthesized hydrogel could penetrate into the dental canal. These findings suggest that due to its good antibacterial properties and biocompatibility potential, boron-containing DCMC/NSC hydrogel may be a suitable agent to be used between dental canal treatment sessions. KEYWORDS: Antibacterial, Canal Treatment, Controlled Drug Release, Dialdehyde carboxymethylcellulose (DCMC), Hydrogel, N-succinyl chitosan (NSC)