Döviz kuru riski yönetimi ve Kırıkkale sanayi işletmeleri üzerine bir uygulama
Exchange rate risk management and an application on Kırıkkale industrial enterprises
- Tez No: 557635
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Döviz kuru riski, ulusal para birimlerinin yabancı paralar karşısında değer kazanıp kaybetmesi ile ortaya çıkan olumlu veya olumsuz değişimlerdir. Döviz kuru riski, işlem riski, muhasebe riski ve ekonomik risk olmak üzere üç gruba ayrılarak incelenmektedir. Kur riski, döviz ile işlem yapan işletmeleri önemli ölçüde etkilemektedir. Bir işletmenin döviz kuru riski ile karşı karşıya kalması için mutlaka uluslararası alanda faaliyet göstermesi gerekmez. Ulusal paranın yabancı paralar karşısında değerinin değişmesi yurtiçi üretim yapan işletmelerin faaliyetlerini de etkileyebilmektedir. İşletmeler gelecekte karşılaşabilecekleri belirsizlikleri azaltmak ve kur riskinden kaynaklanan zararı en aza indirmek için çeşitli tedbirler alabilirler. Döviz işlemlerinde riskten korunmak için kullanılan tekniklere“hedging”denir. Hedging teknikleri içsel vedışsal teknikler olarak iki gruba ayrılır. Eşleştirme, önceleme ve erteleme, netleştirme işletmelerin kendi iç bünyelerinde gerçekleştirdikleri içsel teknikler arasındadır. Future, swap, opsiyon ve forward gibi teknikler ise dışsal teknikler arasında yer alır. Çalışmada öncelikle işletmelerin karşılaştıkları risklerden birini oluşturan“döviz kuru riski”kavramsal ve teorik çerçevede incelenmiştir. Daha sonra, kur riskinin önemine değinilerek, işletmelerin kur riskinden korunmak için kullanabilecekleri teknikler ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise mekân ve örneklem sınırlaması yapılmıştır. Mekân olarak Kırıkkale ili, örneklem olarak bu ilde faaliyet gösteren sanayi işletmeleri ele alınmıştır. Kırıkkale ili özelinde seçilmiş ihracat yapan ve ihracat faaliyeti olmayan sanayi işletmeleri üzerine yapılan uygulama ile işletmelerin kur riskini nasıl değerlendirdikleri ve korunmak için hangi tedbirleri aldıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate risk is the positive or negative changes that occur when the domestic currencies gain value and lose against foreign currencies. Exchange rate risk is divided into three groups; thesearetransaction risk, economic risk and accounting risk. Exchange rate risk has a significant effect on foreign exchange trading. A company doesn't necessarily have tooperate in an internationalarea in orderto be exposedtotheexchange rate risk. Thechange in thevalue of local currency against foreign currencies may effect the activities of the domestic enterprises. Businesses can take various measures to reduce the uncertainties they may face in the future and to minimize the damage caused by the currency risk. The techniques used to hedge foreign exchange transactions are called“hedging”. Hedging techniques are divided into two groups; internal tecniques and external techniques. Offsetting, Leding and Lagging and netting are the internal techniques that enterprises perform within themselves. Techniquessuch as futures, swap, option, forward are among the external techniques. In the study, firstly one of the risks faced by enterprises exchange rate risk is examined in conceptua and theoretical framework. Then, the importance of exchange rate risk and the tecniques that companies can use toprotect against the exchange rate risk are examined. In the application part of the study, space and sample limitation was made. As a location Kırıkkale province, as a sample exporting companies operating in this province and only domestic production enterprises are considered. With the application made on selected industrial enterprises in Kırıkkale province it has been examined how enterprises take measures toprevent and evaluate exchange rate risk.