Kavram karikatürü kullanılan öğrenme ortamında öğrencilerin argümantasyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of the argumentation level of students in the learning environment used in concept cartoons
  1. Tez No: 557641
  2. Yazar: LOKMAN BAYNAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, kavram karikatürü kullanılan matematik dersi geometri alt öğrenme alanında bulunan kazanımlara ait derslerde öğrencilerin argümantasyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri nitel yaklaşımla toplanmış; veri analizinde nitel ve istatistiksel yaklaşımlar birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Rize ili Merkez ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenimlerine 6. sınıfta devam eden 16 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nitel bölümünde öğrencilerin yazılı ve sözel argümanlarından oluşan nitel veriler, on etkinlik boyunca (10 ders saati), argümantasyon değerlendirme rubriği vasıtasıyla 1 ile 5 arasında seviyelendirilmiş ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel bölümü ise nitel verilerden elde edilen bulguları desteklemek amacıyla yapılan istatistiksel analiz işleminden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerine ait nitel ve nicel analiz işlemleri ile ulaşılan bulgulardan elde edilen sonuçlar, argümantasyon temelli kavram karikatürü kullanılan matematik dersi geometri alt öğrenme alanına ait öğrenme sürecinin başında öğrencilerin düşük kalitede argümanlar ürettiğini; öğretim sürecinin ilerleyen etkinliklerinde öğrencilerin ürettikleri argümanların kalitesinin yükseldiğini göstermektedir. Ayrıca araştırma sonuçları argümantasyon düzeyleri ile akademik başarı arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu; akademik başarısı en yüksek olan grupta yer alan öğrencilerin diğer gruplardan daha kaliteli argümanlar ürettiğini; iyi ve orta düzeyde akademik başarıya sahip olan gruptaki öğrencilerin orta seviyede benzer argümanlar ürettiğini gösterirken; akademik başarısı en düşük olan grupta yer alan öğrencilerin argümantasyon seviyelerinde herhangi bir gelişimin görülmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the argumentation levels of students in geometry courses which concept cartoons are used. The data of the study were collected with a qualitative approach; in data analysis, qualitative and quantitative approaches were used together. The study group of the study consisted of 16 students who attended the 6th class in a secondary school located in the central district of Rize in the academic year of 2017-2018. The arguments of the students were graded between 1 and 5 through the argumentation evaluation rubric during ten activities (10 lesson hours) and subjected to descriptive analysis. The quantitative part of the study consists of numerical analysis to support the findings obtained from qualitative data. The results obtained by the analysis process of qualitative and quantitative data, the argumentation-based concept caricature used mathematics lesson geometry sub-learning area at the beginning of the learning process students produce low quality arguments; shows that the quality of the arguments produced by students in the advancing activities of the teaching process has increased. In addition, the results of the research indicated that there was a significant relationship between the levels of argumentation and academic achievement; that students in the most academically successful group produce better quality arguments than other groups; while the students who have good level of academic achievment and intermediate-achievement group produced similar arguments; it is determined that there is no development in the argumentation level of the students who have the lowest academic achievement.