The transformation process of community and neighborhood shopping centers into retail urban voids: The case of Ankara
Topluluk ve mahalle alışveriş merkezlerin perakende kentsel boşluklarına dönüşüm süreci: Ankara örneği
- Tez No: 557642
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Küreselleşme şehirlere önemli değişiklikler ve zorluklar getirmiştir. Küreselleşmenin en tartışılmaz özelliklerinden biri, halkların yaşam tarzlarını ve tüketim modellerini önemli ölçüde etkileyen“akışların yoğunlaştırılması”dır. Bundan dolayı alışveriş merkezleri daha cazip hale gelmiştir. Günümüzde, alışveriş merkezi, modern kapitalist tüketiciliğin bir örneği olarak görülmekte. Günümüzde başarı oranlarını maksimum düzeye çıkarmaya çalışan farklı türlerde alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin başarı oranındaki bir düşüş, bu alışveriş merkezinin ömrünün sonlara doğru yaklaşmakta olduğunun göstergesidir. Başarı oranındaki düşüş çok yüksekse eğer, bu, alışveriş merkezinin daha hızlı bir şekilde yok olmasına ve“perakende kent boşluğuna”dönüşmesine neden olmaktadır. Bir alışveriş merkezinin 'yok olmasından' sorumlu birçok faktör vardır. Bu çalışmada, ölü ve kârsız alışveriş merkezlerinin erişilebilirlik, sosyo-ekonomik yapı, rekabet, perakende alanındaki değişimler ve çağdaş gelişmeler şeklindeki bazı kent ölçeği ve bina ölçeği faktörlerinin bir sonucu olduğu varsayılmaktadır. Açıklayıcı bir araştırma ile, Ankara'daki farklı yaşam evrelerinde bulunan alışveriş merkezleri için yukarıda belirtilen faktörlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yukarıda belirtilen faktörlerin çoğunlukla toplum ve mahalle alışveriş merkezlerinin ömrünü etkilediği görülmektedir. Ankara örneğinde yakın gelecekte kentsel boşluk olma yolunda olan tüm alışveriş merkezleri tespit ve analiz edilmiştir. Ayrıca şu anda bir kentsel boşluk olan alışveriş merkezleri; ya da geçmişte kentsel bir boşluk olan ancak belirli yenileme ve dönüşüm teknikleriyle şehre tekrar entegre olan alışveriş merkezleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has brought substantial changes and challenges to the cities. One of the most indisputable features of globalization is 'the intensification of flows' which has significantly affected peoples' lifestyles and consumption patterns. During globalization, peoples' preference towards retail increased, making the shopping centers significantly attractive. The shopping center has become an example of modern capitalist consumerism. Nowadays there exist different types of shopping centers where each tries to maximize its success rate. A decrease in the shopping centers' success rate indicates an upcoming end in the life-span of that shopping center. This will result in an accelerated decline in occupancy rates at shopping centers, converting them into 'retail urban voids'. There are many factors responsible for the 'death' of a shopping center but in this study, it is assumed that dead and unprofitable shopping centers are an outcome of city-scale and building-scale factors related to accessibility, socio-economic structure, competition environment, and contemporary developments in the field of retail. Through an explanatory research, we target to evaluate the aforementioned factors for different types of shopping centers in different life stages in Ankara. It is observed that the above-mentioned factors have affected mostly the life span of community and neighborhood shopping centers. We studied the development of all the shopping centers in Ankara and analyzed in a detailed way the neighborhood and community shopping centers that were a void in the past; are a void at the present; or will become a void in the near future.