Demir çelik sektöründe İSG kültürünün yaygınlaşmasında güvenli davranış değişimi
Safe behavior change to release of OHS culturein the iron and steel sector
- Tez No: 557694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KANCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sürdürülebilir İSG kültürünün sağlanmasında temel faktör yerleşmiş bir İSG kültürüdür. İSG kültürü, organizasyonun tamamında, yaklaşım, algılama, davranış, taahhüt boyutunda tepeden tırnağa hissedilen, organizasyonun her noktasına etki eden yerleşik davranışlar-algılar bütünüdür. Elde edilen Proaktif yani“kaza yaşanmadan eksiği gören ve iyileştiren”yaklaşımdır. Proaktif İSG yaklaşımının yerleşmesi için kavramın altının ulusal/uluslararası kabul gören uygulamalar ve spesifik yöntemler ile desteklenmesi gerekmektedir. Demir Çelik sektörü İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde“çok tehlikeli işler”sınıfında olup, çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle çok riskli grup içine girmektedir. Bu nedenle İSG çalışmaları daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; özellikle güvensiz davranışların değiştirilmesi güvenli davranışların pekiştirilmesi ile ilgili olarak eğitim ve sonrasında gözlem ve geri bildirim ile davranış değişikliğine kadar sürekli kontrol edilmesidir. Çalışanların, birbirlerini emniyetsiz yaklaşımlar ve çalışmalar konusunda uyardıkları, emniyetli davranışın“doğal dürtü”olarak değil, her çalışanın birbirini uyardığı faza geçilmesi istenen son noktadır. Bu çalışmada, organizasyonun belirli bir noktasında görevli çalışanlarla birlikte (daha fazla göz ile) emniyetsiz davranışlar ve/veya durumlarla ilgili tespitler yapılmıştır. Bu sayede İSG gözlüğü giyen birçok çalışanın katılımı sağlanmış ve ciddi iyileştirmeler yapılmıştır. Aynı zamanda“ramak kaldı”olarak tabir edilen ve halk arasında“ucuz atlattım”,“kıl payı kurtuldum”olarak nitelenen, sonunda kaza ya da hasar yaşanmamış ucuz atlatılmış emniyetsiz durum ve davranışların raporlanması çalışılmıştır. Sonuç olarak; kazaların ağırlıklı olarak davranış hatalarından ve uygun olmayan metotlardan gerçekleştiği tespit edilerek yaklaşık 5-10 sene içerisinde güvenlik kültürünün sağlanabileceği ve dolayısıyla % 70-80 oranında kalıcı iyileştirme sağlanabileceği, hatta devamında ise proaktif ve sürdürülebilir bir İSG yaklaşımının“0”kaza hedefine ulaşılabileceği gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının temel dayanağı mesleki bilgi ve saha deneyimleridir.
Özet (Çeviri)
A key factor in ensuring sustainable occupational health and safety culture is an established occupational health and safety culture. Occupational health and safety culture is the whole set of behaviors feeling all over the organization in terms of approach, perception, behavior, commitment. Proactive, that is to say,“the accident without seeing the missing and healing”approach. In order to establish a proactive environment approach, the concept should be supported by national / internationally accepted practices and specific methods. The iron and steel sector is in the category of“dangerous work”in the Communique on Workplace Hazard Classes for Occupational Health and Safety and is a very risky group due to the intense working conditions. For this reason, H&S studies are becoming more important. In this study; Especially to change insecure behaviors is to constantly check up to observation and feedback and change of behaviors after training and afterwards in connection with reinforcing safe behaviors. It is the last point where employees are warning each other about insecure approaches and work, that safety behavior is not a“natural drive”, but that every employee wakes up each other. Various materials can be used at this stage. For example; trying to make determinations about unsafe behaviors and / or situations with (more) eyes at a certain point in the organization. In this way, many employees wearing OHS glasses are provided and serious improvements can be made. Another case study is the study of the reports of the insufficiently cheap unsafe conditions and behaviors which are termed“near miss”. According to the accident results and statistical results in the iron and steel sector; It has been determined that accidents are mainly caused by malpractice and unsuitable methods. Therefore, internationally accepted systematics can be systematically determined and followed up by adaptation to the culture of the sector, systematically determined and followed to obtain safety cultures within 5-10 years and thus 70-80% It has been shown that a proactive and sustainable OHS approach can achieve the“0”accident target. The basic premise of the prepared thesis is vocational knowledge and field experiences.