Hasat zamanının Meryem Ana dikeninin (Silybum marianum) kompozisyonuna, İn vitro gaz üretimine ve metan üretimine etkisi
The effect of harvest time on the composition, In vitro gas and methane production of milk thistle
  1. Tez No: 557698
  2. Yazar: AHMET AZİZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı hasat zamanının Meryem Ana dikeninin kompozisyonuna, gaz üretimine, metan üretimine, metabolik enerjisine ve organik madde sindirim derecesine etkisini belirlemektir. Hasat zamanı Meryem Ana dikeninin kompozisyonuna, gaz üretimine, metan üretimine, metabolik enerjisine ve organik madde sindirim derecesini önemli derecede etkilemiştir. Meryem Ana dikeninin kuru madde, ham kül, ham protein, ham yağ, NDF, ADF içerikleri %11.99 ile 43.26, %12.68 ile 16.56, %11.11 ile 15.77, %2.47 ile 5.86, %39.88 ile 60.85 ve %24.96 ile 44.52 arasında değişmiştir. Meryem Ana dikeninin 24 saatlik fermantasyonu sonucu açığa çıkan gaz üretimi ve metan üretimi 26.36 ile 40.44 ml ve 3.26 ile 5.34 arasında değişmiştir. Meryem Ana dikeninin metabolik enerji içeriği ve organik madde sindirim derecesi hasat zamanına bağlı olarak 7.67 ile 8.70 MJ kg/KM ve %48.87 ile 64.40 arasında değişmiştir. Sonuç olarak, hasat zamanı Meryem Ana dikeninin besleme değeri üzerinde önemli bir faktördür. Hasat zamanının ilerlemesiyle birlikte Meryem Ana dikeninin besleme değeri özellikle ham protein içeriği, metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesi düşmüştür. Meryem Ana dikeni uygun zamanda hasat edildiğinde ruminant hayvanların besin madde ihtiyacını karşılamak için önemli bir potansiyele sahip olduğu gözükmektedir. Bununla birlikte geniş bir uygulamaya geçilmeden in vivo besi denemeleri yapılarak hayvanlar üzerinde muhtemel etkilerin belirlenmesi gerekmektedir. İn vitro gaz sonuçlarına göre Meryem Ana dikeninin anti-metanojenik özelliğinden dolayı ruminantlarda enterik metan üretimini azaltmak için kullanım potansiyeli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was to determine the effect of harvesting stage on the chemical composition, gas production, methane production, metabolisable energy and organic matter digestibility of milk thistle. Harvesting stage significantly affected the chemical composition, gas production, methane production, metabolisable energy and organic matter digestibility of milk thistle. Dry matter, crude ash, crude protein, ether extract, NDF and ADF contents of milk thistle hay ranged from 11.99 to 43.26%, 12.68 to 16.56 %, 11.11 to 15.77 %, 2.47 to 5.86 %, 39.88 to 60.85% and 24.96 to 44.52% respectively. Gas production and methane production at 24 ranged from 26.36 to 40.44 ml and 3.26 to 5.34 ml respectively. Metabolisable energy and organic matter digestibility of milk thistle hay ranged from7.67 to 8,70 MJ kg/KM and 48.87 to 64.40% respectively. As a conclusion, harvesting stage is an important factor on the nutritive value of milk thistle hay. Nutritive value especially crude protein, metabolisable energy and organic matter digestibility of milk thistle hay decreased with advancing maturity. It seems to be possible that milk thistle has a potential to meet the requirement of ruminant animals. In addition, in vivo feeding experiments are required to determine possible effect on ruminant animal before large implication. Based on the in vitro gas production date, it was considered that milk thistle has a potential to mitigate the enteric methane production.