Su altı ragbi kadın sporcularının vücut kompozisyonu, somatotip özellikleri ve aerobik performanslarının belirlenmesi
Determination of body composition, somotatype properties and aerobic performance of underwater rugby women athletes
  1. Tez No: 557740
  2. Yazar: KADİR AYAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit kadın su altı rugbi oyuncularında somatip yapıları ve vücut kompozisyonu ile aerobik kapasiteleri arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Çalışmaya 15 elit kadın rugbi oyuncusu (Xyaş=19,73±4,03 yıl, Xboy=168,27±5,42 cm, XBKİ=64,33±8,48 kg, antrenmanı yaşı 8.07±4.70 yıl) gönüllü olarak katıldı. Rugbi oyuncularında somatotip ve vücut kompozisyonunu değerlendirmek için boy, vücut kütlesi, antropometrik ölçümler, aerobik kapasitesinin değerlendirilmesinde sualtı modifiye bip testi kullanıldı. Veri normal dağılım gösterdiği için somatotip, vücut kompozisyonu değerleri ve aerobik bip testi skorları arasındaki ilişkiler Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ile test edildi. Çalışmada rugby oyuncularının endomorfi-mezomorfi-ektomorfi değerlerinin (sırasıyla, 6,4-4,3-2,3) olduğu, vücut yağ yüzdesi ortalamasının 28,4±4,0, yağsız vücut kütlesinin ise 45,9±5,0 kg olduğu bulundu. Oyuncuların modifiye sualtı bip testinde ortalama tur sayısının 16,2±3,19, toplam mesafenin 405,0±79,73 m, toplam sürenin 411,73±64,9 s, hızın 0,98±0,04 m/s olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the relationship between somatotype and body composition and under water modified beep test which is an indicator of the aerobic capacity in elite female rugby players. Fifteen elite female rugby players (mean age 19,73±4,03 years, height 168,27±5,42 cm, body mass 64,33±8,48 kg, training age 8.07±4.70 years) voluntarily participated in the study. Height, body mass, anthropometric measurements were used to assess the somatotype and body composition of the players, and under water modified beep test to evaluate their aerobic capacity, as well. The relationships between body composition and somatotype and aerobic beep test scores were tested using Pearson Product Moment Correlation, because the data were normally distributed. It was found that mean body fat mass (BFM), mean free fat mass (FFM), and somatotype were 28,4±4,0%, 45,9±5,0 kg and endomorph-mesomorph-endomorph values (6,4-4,3-2,3) in female rugby players, respectively. It was revealed that mean number of laps, total distance, total time, and velocity were 16,2±3,19, 405,0±79,73 m, 411,73±64,9 s, and 0,98±0,04 m/s in under water beep test, respectively.