Akım çevirici stent ile tedavi edilen intrakraniyal anevrizmaların ASL perfüzyon ile değerlendirilmesi
Asl perfusion MR evaluation of intracranial aneurysms treated withflow diverter stent
  1. Tez No: 557746
  2. Yazar: NESRİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endovasküler olarak parent artere akım çevirici stent uygulamaları ile tedavide anevrizma lümeni içerisinde akım dinamikleri değiştirilerek anevrizma tedavisi sağlanmaktadır. Akım çevirici stentin gözenekli yapısı sayesinde yan dallarda akım korunmaktadır. Akım çevirici uygulamaları ile daha sık olmak ile birlikte endovasküler anevrizma tedavi sonrasıiskemik komplikasyonlar görülebilmektedir. Bizim bu çalışmamızda akım çevirici uygulaması ile tedavi edilen intrakraniyal anevrizmaların işlem öncesi, işlem sonrası erken ve geç dönem perfüzyon MR ile değerlendirilmesi, ASL ve DDA perfüzyon karşılaştırılması ve ASL perfüzyon etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Akım çevirici ile tedavi planlanan olgularda tedavi öncesi, tedavi sonrası erken dönem(ilk 1 hafta) ve geç dönem (6. ay) rutin kraniyal MR yanı sıra, ASL ve DDA perfüzyon MR görüntüleme yapılmıştır. Görüntüler iş istasyonuna aktarılarak özel yazılım programı ile perfüzyon haritaları oluşturulmuştur. Öncelikle görsel olarak değerlendirilmiş, ardından tüm sulama alanlarındanve milimetrik iskemik odaklardan kantitatif değerlendirme yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası elde olunan değerler karşılaştırılmıştır. Tedavi sonrası erken dönemde parent arter sulama alanı lokalizasyonunda görsel ve kantitatif değerlendirmede DDA ve ASL perfüzyon parametrelerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır. İşlem sonrası milimerik difüzyon kısıtlaması izlenen alanlarda da anlamlı perfüzyon parametre değişikliği saptanmamıştır. Kontrastsız bir yöntem olan ASL perfüzyon iskemi değerlendirmede etkin bir yöntem olup, ASL CBF değerleri ile DDA rCBF ve MTT değerleri arasında korelasyon olduğu gösterilmiştir. İntrakranial anevrizmaların akım çevirici stent ile tedavi sonrası iskemik komplikasyonlaın değerlendirilmesinde pASL yöntemi DDA ile benzer şekilde etkin bir yöntemdir. Akım çevirici stent uygulamaları sonrası, intrakranial anevrizma hastalarında erken dönemde serebral perfüzyon parametrelerinde her iki yöntemde de anlamlı değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Endovascular treatment of the aneurysm by changing the flow dynamics within the lumen of the aneurysm is achieved with the use of flow diverter stent to the parent artery.The porous structure of the flow diverter stent protects the blood flow in the side branches. Ischemic complications can be seen after endovascular aneurysm treatment, more common with flow diverters.Inthisstudy, we aimed to evaluate the intracranial aneurysms treated with flow diverter by perfusion MRI pre and post procedure and compare DSC and ASL perfusion, show effectiveness of ASL. Routine cranial MRI as well as ASL and DSC perfusion MR imaging were performed before, during and after the treatment (first weekand 6 months following intervention).All data sets were transferred to a workstation for image evaluation. Perfusion maps were created on the workstation using commercial software programs. Firstly, it was evaluated visually and then quantitative evaluation was made from all vasculary teritory and millimetric ischemic foci.There was no significant difference in DSC and ASL perfusion parameters in the visual and quantitative evaluation of localization of the vascular territory in the early post-treatment period.No significant perfusion parameter changes were detected in the areas where there was a restriction of millimetric diffusion after the treatment.Asa non-contrast method, ASL is an effective method in the 66 evaluation of brain ischemia and it has been shown that there is a correlation between ASL CBF values and DSC rCBF and MTT values. The pASL methods is similar to DSC perfusion in the evaluation of ischemic complications of intracranial aneurysms after treatment with flow diverter stents. There was no significant change in perfusion parameters in both methods in the early postoperative period.