A comparison of Green 10 and the European Union's environmental policies
Yeşil 10 ve Avrupa Birliği çevre politikalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 557753
  2. Yazar: SALİH TORA BENZEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ KAAN RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çevre sorunları, özellikle de iklim değişikliği, 21.yüzyılda tüm insanlığın yüzleşmek zorunda olduğu en endişe verici sorun olarak karşımıza çıkıyor. Böylesi bir süreçte uluslararası müzakerelerin yanı sıra bölgesel ve yerel çabalar, çevresel hedeflerin uygulanması noktasında önemli bir rol oynuyor. Bu noktada, Avrupa Birliği, çevre politikaları konusundaki uzun geçmişi ve üstlendiği öncül rolü ile süreçte önemli bir aktör olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle AB'nin çok katmanlı yönetişim anlayışı hem bireylerin hem de STK'ların politika yapım süreçlerine katılımlarına imkan yaratıyor. Tüm bunlardan dolayı çevre STK'ları için Avrupa odak noktası haline geliyor. Bu çalışma, AB'ye odaklanmış on öncül çevre örgütünün oluşturduğu Yeşil 10 isimli koalisyon ile AB'nin çevre politikaları arasındaki ilişkiyi karşılaştırarak analiz etmeyi amaçlıyor. Çalışmanın temelde sorduğu iki soru bulunuyor. Bunlar 'bu on çevre STK'sını birlikte hareket etmeye iten politik ve sosyal şartlar nelerdir?' ve 'Yeşil 10 koalisyonunun önerilerinin, AB çevre politikaları ile benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir?'. Bu soruların cevaplarına ulaşmak için, çalışma öncelikle Yeşil 10'u bir savunuculuk ağı olarak konumlandıran kavramsal yaklaşımı tanımlıyor ve AB'nin çok katmanlı yönetişiminin yapısal detaylarını ortaya koyuyor. Daha sonra ise, Avrupa'daki çevre politikalarının tarihsel arkaplanını ve gelişimini detaylandırıyor. Çalışma, iklim değişikliğinden çevresel sorumluluğa kadar tüm çevre başlıkları dahilinde, Yeşil 10'a ait dökümanları ve çevre anlamındaki AB yasal mevzuatın karşılaştırarak inceliyor. Böylece, Yeşil 10'in ve üye çevre STK'larının, AB çevre politikaları üzerinde oluşturduğu politik etkiyi ortaya koyuyor ve üye örgütlerin ortak hareket etmelerinin sebeplerini, eleştiri düzeylerini ve Yeşil 10 koalisyonunun geleceğini açıklıyor. Nihayetinde çalışma, Yeşil 10'un kolektif hareket etme noktasındaki çabası sayesinde AB çevre politikalarında etkili bir aktör olduğu sonucuna ulaşıyor.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, especially climate change, are one of the biggest concerns that humanity has to deal with in the 21st century. In addition to the international negotiations, the regional and local efforts play a key role to implement the environmental objectives on the field. In that term, the European Union is an important actor because of its long-lasting and leading policy developments in environmental issues. The multi-level governance of the EU creates opportunities for individual citizens as well as NGOs to be involved in the policy-making process. Because of all, Europe is the focus of leading environmental NGOs (ENGOs). This study aims to analyse and compare the EU environmental policies and recommendations of Green 10 which is the coalition of ten leading ENGOs across Europe. The study asks two main questions which are 'what was the political and social context to push ten leading ENGOs to act collectively?' and 'what are the similarities and differences between Green 10's views and the EU's environmental policies?'. In order to give answers to these questions, it firstly develops the conceptual perspective to define the Green 10 as an advocacy network and to illustrate the structure of EU multi-level governance. Then, it investigates the historical background and political development of the environmental policies in Europe. The study compares the documents for each environmental policy subject from climate change to environmental liability to reveal the Green 10's and its member ENGOs' political impact over the EU environmental policies. It also analyses the causes to act in a coalition, degree of criticism over the EU environmental policies and the future of Green 10. In that term, the study evaluates that Green 10 is an influential actor on the EU environmental policies with its dedication to act collectively and the great efforts of its member ENGOs.