İki farklı metalin indüksiyonla lehimlenmesinin sonlu elemanlarla incelenmesi
Investigation of brazing by induction of two different metals with finite elements
- Tez No: 557788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Lehimleme, endüstride birçok alanda kullanılan bir birleştirme yöntemidir. Lehimleme işlemi 450oC sıcaklığın altında yapılıyor ise yumuşak, üstünde yapılıyor ise sert lehimleme olarak tanımlanmaktadır. Lehimleme uygulamasında ihtiyaç duyulan ısı alev, lazer, sıcak hava, ışın ve indüksiyon gibi yöntemler ile sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında temiz, hızlı ve verimli bir yöntem olan indüksiyon kullanılarak pirinç ve paslanmaz çeliğin sert lehimlemesi gerçekleştirilmiştir. Kurulan deney düzeneğinde bağlantı noktasının manyetik alandaki konumuna bağlılığı incelenmiş ve sonlu elemanlar yazılımında sayısal modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Soldering is a jointing method used in many fields in the industry. It is defined as soft soldering if it is performed below 450oC and brazing if it is done above it. The heat required in the soldering application is provided by methods such as flame, laser, hot air, beam and induction. In this thesis, brazing of brass and stainless steel was realized by using a clean, fast and efficient method of induction. In the experimental setup, the relation of the connection point to the position in the magnetic field was examined and a numerical model was created in the finite element software.