Kahramanmaraş koşullarında yetiştirilen karabuğday (Fagopyrum esculentum Moench.) çeşitlerinde biçim zamanının ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of cutting time on herbage production and quality of buckwheat (Fagopyrum esculentum Meonch.) cultivated in Kahramanmaras conditions
  1. Tez No: 767676
  2. Yazar: FURKAN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında hayvan yemi olarak yetiştirilecek karabuğday çeşitlerinin uygun biçim zamanının tespit edilmesi için 2021 yazlık üretim döneminde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümüne ait olan deneme sahasında yürütülmüştür. Çalışmada Aktaş ve Güneş karabuğday çeşitleri beş farklı zamanda biçilmiştir. Tarla denemesi, üç tekrarlamalı tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Araştırma sonuçları, biçim zamanının; kuru ot verimini, kuru madde oranını, ham protein oranını, ham kül oranını, NDF oranını, ADF oranını, sindirilebilir kuru madde değerini, kuru madde alım değerini, nispi yem değerini ve sindirilebilir kuru madde verimini istatiksel olarak önemli düzeyde etkilediğini göstermiştir. Yeşil ot veriminin 657.6-995.1 kg/da, kuru ot veriminin 136.8-298.5 kg/da, ham protein oranının % 7.51-15.02, ham protein veriminin 17.14-29.72 kg/da, ham kül oranının % 9.93-12.97, NDF oranının % 53.95.66.46, ADF oranının % 37.26-50.52, NYD'nin 70.60-103.25 ve sindirilebilir kuru madde veriminin 72.76-150.17 kg/da değerleri arasında olduğu saptanmıştır. Kahramanmaraş şartlarında hayvan beslemede kullanılacak karabuğdayın yem kalitesi açısından en uygun biçim zamanının çiçeklenme başlangıcı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the trial area of Kahramanmaras Sütcü Imam University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department in the summer production period of 2021 to determine the appropriate cutting time of buckwheat varieties to be grown as animal feed in the ecological conditions of Kahramanmaras province. In the study, Aktas and Günes buckwheat varieties were cut at five different times. The field experiment was conducted in randomized complete block design in a split-plot with three replications. The research results showed that dry herbage yield, dry matter ratio, crude protein ratio, raw ash ratio, neutral detergent ratio, acid detergent fiber ratio, digestible dry matter value and digestible dry matter yield were statistically significantly affected. It was determined that green herbage yield was between 657.6-995.1 kg/da, dry herbage yield 136.8-298.5 kg/da, crude protein ratio 7.51-15.02 %, crude protein yield 17.14-29.72 kg/da, raw ash ratio 9.93-12.97 %, NDF ratio 53.95-66.46 %, ADF ratio 37.26-50.52 %, RFV 70.60-103.25 and the digestible dry matter yield 72.76-150.17 kg/da were between. It can be said that the most suitable cutting time for forage quality of buckwheat to be used in animal feeding in Kahramanmaraş conditions is the beginning of flowering.