Kereste endüstrisinde gürültü analizi ve çalışan üzerine etkileri (Trabzon ili örneği)
Noise analysis and its effects on the employees in the timber industry (Example of Trabzon province)
- Tez No: 557831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstriyel üretim ortamındaki birçok fiziksel çevre faktörü çalışan performansını etkilemektedir. Bu faktörlerden biri de gürültüdür. Yapılan literatür araştırmaları kereste sektöründe gürültü ölçümü ile ilgili çalışmaların sayısının yetersiz olduğunu görülmüştür. Bu çalışmada, Trabzon ilinde kereste üretimi yapılan işletmelerde kullanılan makinelerin gürültü düzeyi ve çalışanlara etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla makinelerin boş ve yüklü haldeki gürültü düzeyleri ölçülmüş ve ortalama gürültü düzeyleri tespit edilmiştir. Bu tezde amaç, kereste endüstrisinde kullanılan makinaların gürültü düzeylerinin ülkemizde kabul edilen 6331 sayılı İSG kanunundaki Gürültü Yönetmeliğinde belirtilen sınırlar içerisinde olup olmadığını belirlemek ve gürültünün çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini tespit etmektir. Ölçümler, her makinede boş ve yüklü halde 3 dakika her 5 saniyede bir kaydedilerek yapılmıştır. Ayrıca işletme girişinde ve orta kısmında ölçümler yapılarak ortam gürültüsü tespit edilmiştir. Bu çalışmada Ülkemizde kabul edilen 28721 sayılı Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelikteki en düşük ve en yüksek Maruziyet Eylem Değeri referans alınmıştır. Elde edilen sonuçların analizi için, SPSS ve MS Excel programları kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kereste imal eden işletmelerdeki tüm makinelerin gürültü düzeylerinin en yüksek Maruziyet Eylem Değerinden yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many physical environmental factors in the industrial production environment affect employee performance. One of these factors is noise. The literature surveys showed that the number of studies on noise measurement in the timber industry was insufficient. In this study, noise levels of machines used in plants made timber production in Trabzon province and their impact on employees were determined. For this purpose, the noise levels of the machines at empty and loaded state were measured and the average noise levels were determined. The aim of this thesis is to detect whether the noise levels of the machines used in the timber industry are within the limits specified in the Noise Regulation in the OHS Law No. 6331 adopted in our country and to determine the negative effects of noise on the employees. Measurements were made by recording once every 5 seconds over a 3 minute period at empty and loaded state on each machine. In addition, ambient noise was determined by making measurements in the middle and entrance of the plants. In this study, the lowest and highest Exposure Action Value of Regulation No 28721 on the Protection of Employees from Risks Related to Noise adopted in our country was taken as reference. For the analysis of the results obtained, SPSS and MS Excel programs were used. As a result of the study, it was determined that the noise levels of all the machines in the timber manufacturing plants were higher than the highest Exposure Action Value.