Ödemelerin periyodik ve değişken işgücü ve makine gücünün sabit kısıtlı olduğu yatırımlarda en uygun yatırım süresinin bulunması
- Tez No: 6430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Yatırımlarda kullanılan işgücü, malzeme ve gider kaynakları kullanım bakımından uygulamada aynı özelliği taşımamaktadırlar. îşgiicü ve makinegücü temin edildiği gün içinde kullanılabilmekte, malzeme ve giderlerde ise arta kalan kaynak daha sonraki günlere aktar ı 1 abi lmektedir. Bulgusal olarak geliştirilen tekniklerden birisi, günlük sabit (veya değişken) kaynak kısıtları altında ya tırımın planl anmasıdır. Yapılan kısıt tanımı, işgücü ve makinegücü için doğru olmakla beraber, malzeme ve giderler için yukarıdaki nedenle uygulanmaması gerekir. Bu kaynak ların periyot başlarında temin edildiği ve periyot sonuna kadar yeni bir girdinin sözkonusu olmadığı gözönüne al in itial id ir. Bu tezde malzeme ve giderler için periyodik, diğer kaynaklar için sabit kısıt gözönüne alınması halinde plan lamanın nasıl yapılacağı incelenmiştir. Yöntem, üç bloktan oluşan yedişer katlı bir inşaat projesi için 537 îşlemli CPM sariminde uygulanmıştır. Tüm projede agrega, çimento, demir, kereste, tugla-kiremi t ve gelir olarak altı periyodik kaynak ile çeşitli ustalar ve düz işçiden oluşan onbîr sabit kaynağın meydana getirdiği onyedi değişik ekip, verilen kısıtlara geçmeyecek şekilde kullanılmıştır. Her işlem en fazla altı değişik kaynak içeren bir ekiple gerçekleştirilmiştir. Yöntemin bilgisa yar programı Monroe EC 8800 için yazılmıştır. Projenin en kısa tamamlanma süresi verilen, kısıtlara göre hesaplanmış tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Manpower, materials and costs that are used for in vestments, are not having the same properties in applica tions because of using resources. The labour and machine- power can be used the day we provide them, but the remain ing resource which are materials and costs can be put forward for using. One of the heuristic technique that is developed is the planning of investments under daily fixed (or variab le) resource constraints. Constraint definition is valid for man and machinepower, but not for materials and costs because of the reason explained in the first paragraph. We have to take in account that these resources are provided at the beginning of the period and there is no income until the end of the period. In this thesis, it is been examined how the planning will be done when we consider periodical resources for materials and costs and limited resources for the rests. Method is applied to a CPM network with 537 activi ties for a considered project which includes three blocks consisted of seven stories. In all project, agregate, cement, steel, timber, brick-tile and income are used as periodical resources and eleven resources consisted of skilled and unskilled workers are used as fixed resources so we are creating seventeen different crew that are not exceeding the given restrictions. Each activity is done with a crew which includes six different resources. The computer program of this method to be used for Monroe EC 8800. The shortest project due date is determined accord ing to given restrictions.